Jakeše i Štrougala v Německu stíhat můžou. České občanství v tom nebrání

Případnému trestnímu stíhání bývalého šéfa komunistů Milouše Jakeše, někdejšího československého premiéra Lubomíra Štrougala a expředsedy tehdejší slovenské vlády Petera Colotky v Německu nijak nebrání jejich české občanství. Pokud jsou dány podmínky pro stíhání podle německého práva, není důvod, proč by se nemohlo uskutečnit, uvedlo v pondělí české ministerstvo spravedlnosti. Muži čelí trestnímu oznámení kvůli zabití pěti německých emigrantů na hranicích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na prvomájových oslavách práce nechyběl ani Milouš Jakeš | Foto: Tomáš Adamec

„Splnění podmínek pro zahájení a další vedení trestního řízení je na posouzení německých orgánů. Samozřejmě že i celé řízení se bude řídit podle německého práva," uvedla Kristína Labohá z tiskového oddělení ministerstva.

Němci se mohou na českou stranu obrátit s žádostí o právní pomoc, například ohledně získání informací či důkazů důležitých pro trestní řízení, výslechu svědků či provedení domovních prohlídek.

„Jak soudy, tak i státní zastupitelství mají na tomto poli již značné zkušenosti a Německo je jeden z členských států EU, se kterým poskytování právní pomoci probíhá velmi efektivně, rychle a hladce," sdělilo ministerstvo.

‚Nepromlčitelné trestné činy'

Pokud by kauza skončila pravomocným odsouzením a čeští občané by dobrovolně nenastoupili do vězení, v úvahu by připadalo vydání eurozatykače.

Také by bylo možné předat výkon rozhodnutí do Česka. Pokud by pak příslušný krajský soud uznal německý rozsudek, uložený trest by si odpykali v tuzemsku.

Trestní oznámení na celkem 67 českých a slovenských občanů včetně Jakeše, Štrougala a Colotky podala k německému nejvyššímu státnímu zástupci Platforma evropské paměti a svědomí.

Upozornila na to, že v Česku nebyl za usmrcení emigrantů na hranicích nikdo potrestán kromě čtyř spíše řadových pohraničníků.

Podle německé judikatury jde údajně o nepromlčitelné trestné činy a odpovědnost za ně nesou všichni, kdo se na nich podíleli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme