Jakl: Na přípravě amnestie se nepodílel žádný právník. A je to dobře

Na přípravě prezidentské amnestie se nepodílel žádný právník. Ve Dvaceti minutách Radiožurnálu to řekl ředitel politického odboru prezidentské kanceláře Ladislav Jakl. Zapojení odborníků na právo přitom prý nebylo ani nutné, ani žádoucí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ladislav Jakl z Kanceláře prezidenta republiky | Foto: Šárka Ševčíková

Podle Jakla vznikly parametry amnestie během diskuzí prezidenta se třemi nejbližšími spolupracovníky. Jedním z nich byl i sám Jakl.

„U parametrů podle mě vůbec žádný právník ani nemá co dělat. To je občanské a politické rozhodnutí. Zatímco právníci na to koukají právě z pohledu justiční mašinérie, proti které je i institut milosti a institut amnestie vlastně namířen,“ prohlásil Jakl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O parametrech amnestie mluvil ve Dvaceti minutách Radiožurnálu ředitel politického odboru Kanceláře prezidenta republiky Ladislav Jakl

Kvůli kontroverzní amnestii už ale podal místopředseda Pirátské strany Jan Michálek na prezidenta Václava Klause žalobu. Učinil tak dnes prostřednictvím advokátky Hany Marvanové. Hradní kancelář mu totiž odmítla sdělit, kdo se na přípravě amnestie podílel a kdo o ní byl předem informován.

Tajemník hlavy státu Jiří Weigl v odpovědi napsal, že prezident nemusí nikomu nic zdůvodňovat. To je ale podle Michálka v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda Pirátské strany a student práv Jakub Michálek podal na prezidenta Klause žalobu kvůli amnestii

„Možná některé aktivisty, kteří se potřebují ukázat ve spravedlivém světle, baví podobná hra na žaloby. Ostatně já se na rozhodnutí soudu v této věci docela těším a jsem zvědavý, jak rozhodne. Podle mého hlubokého přesvědčení ten zákon odpovědí, kterou dotyční dostali, porušen nijak nebyl,“ okomentoval žalobu Jakl.

Prezident republiky podle něj může být k vydání rozhodnutí inspirován lecčím, rozhodně prý ale není povinen sepisovat si deníček, na jehož základě by poskytoval svému úřadu pravidelně nějaká hlášení.

Soud byl požádán o přednostní projednání žaloby

„Nešlo o žádné rozhodnutí úřadů ani nějakého odboru, ale šlo o rozhodnutí pana prezidenta. Prezident republiky vyhlásil amnestii, je pod ní podepsán, on je autorem, on za ni zodpovídá,“ shrnul Jakl.

Michálkovi toto zdůvodnění nepostačuje.

Skupina amnestovaných vězňů odchází z věznice v Kuřimi | Foto: ČTK

„Opět jsem pořád slyšel tu frázi, že se na tom podíleli tři jeho nejbližší spolupracovníci, a zároveň tady zaznívá, že ji prezident sepsal sám. Myslím, že musí každý dospět k závěru, že tyhle dvě teze jsou vzájemně v rozporu,“ vysvětlil.

Prezident je podle něj jakožto státní orgán povinen poskytovat informace bez ohledu na to, jestli k nim má přístup jeho kancelář.

Místopředseda Pirátské strany doufá, že odpověď na své otázky se dozví ještě během trvání mandátu Václava Klause, který skončí začátkem března. Požádal totiž městský soud v Praze o přednostní projednání žaloby. „Otázka je, jestli k tomu bude vůle,“ uzavřel Michálek.

Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová, Veronika Neprašová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme