Jakl: Prezident zatím vládě nic garantovat nebude

Prezident Václav Klaus zatím od vlády nedostal záruky, že se vývoj při schvalování Lisabonské smlouvy bude vyvíjet tak, jak požaduje. Proto ani on nemůže vládě nic garantovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jakl | Foto: Dana Josefová

"Výměna slibu za garance, to není dobrý obchod," řekl Rádiu Česko tajemník prezidenta Klause a ředitel politického odboru Ladislav Jakl.

"Pan prezident zatím nedostal žádné jasné záruky, že vývoj bude pokračovat směrem, jaký nastolil. Dostal pouze ujištění dobré vůle, že se tímto směrem bude vyjednávat. Dostal také několik námětů, jakými cestami by bylo možné jít a jak dosáhnout záruk. Zatím ale žádná ale nemá podobu skutečné, reálné právní záruky. Pan prezident se rozhodně nespokojí s nějakou vágní deklarací. Deklarace politických orgánů nebude českému občanu, kterému jde o střechu nad hlavou, někde u soudu nic platná," řekl v rozhovoru pro Rádio Česko.

"Je třeba poskytnout českým občanům jasné garance, právně vymahatelné záruky, že jejich vlastnické a právní jistoty nebudou po přijetí Lisabonské smlouvy dotčeny," dodal Jakl.

Podle prezidentova tajemníka není "irská cesta", tedy formou garancí v podobě dodatku k Lisabonské smlouvě, příliš schůdná.

"Nezdá se, že irské záruky, jsou skutečnými zárukami. Právě v případě Irska se šlo cestou, abyse irský vlk nažral a lisabonská koza zůstala celá. Ty záruky mají spíše deklaratorní politickou hodnotu. Pan prezident si neklade dopředu podmínky o formě jak přesně by ty garance měly vypadat, ale aby ty garance byly. Je nepochybné, že konkrétní způsob bude vyjednán na expertní úrovni při jednání jednotlivých institucí," řekl Rádiu Česko Jakl.

"Výsledek musí být ten, aby zaručil českému občanu ochranu před zpochybněním jeho vlastnictví. Forem může být více, přemýšlejí o tom experti, dopředu si klást podmínky, jak přesně ta forma má vypadat by jednání komplikovalo," řekl Jakl.

Tomáš Pavlíček, Robert Břešťan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme