Jako Mynář. Cestovatel Horký uposlechl Ovčáčkovu výzvu a snaží se uspořádat party na Pražském hradě

Bezmála před dvěma týdny oslavil kancléř Vratislav Mynář na Pražském hradě své 50. narozeniny. Kvůli tomu byla uzavřena i část areálu Pražského hradu. Na protesty proti oslavě narozenin úředníka na jednom z nejvýznamnějších míst České republiky odpověděl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček výzvou, aby si novináři uspořádali svou akci na Hradě. Tuto výzvu uposlechl režisér cestovatelských a dokumentárních filmů Petr Horký. Serveru iROZHLAS.cz řekl, že jako akce s názvem Mýdlo na Hradě má být nepolitická.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Režisér cestovatelských a dokumentárních filmů Petr Horký | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Proč se snažíte uspořádat party na Pražském hradě?
Přijal jsem to jako výzvu. Snažím se ji uspořádat proto, že občany naší republiky k tomu nepřímo vyzval pan mluvčí Ovčáček (prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček – pozn. redakce.). V pořadu České televize 168 hodin byla reportáž věnovaná narozeninám pana Vratislava Mynáře pořádaným v Jižních zahradách Pražského hradu. A když se novináři ptali, tak se tam právě pan mluvčí Ovčáček vyjádřil v tom smyslu, že podobnou akci si přece může uspořádat kdokoliv. A dokonce přímo řekl, že si myslí, že by bylo zajímavé nebo že se na to můžou složit třeba novináři.

Kancléř Mynář oslavil na Pražském hradě narozeniny. Mezi hosty byli Duka, Kejval nebo Ovčáček

Číst článek

Řekl jsem si, že to určitě nemusí být jenom novináři. Tak jsem to napsal nejprve jako výzvu na své facebookové stránce pro svoje přátele a kamarády. Začalo to velice rychle růst. Tak jsem založil skupinu. A věřím, že dáme dohromady příjemnou party na Hradě, jmenuje se to Mýdlo na Hradě, tam se může kdokoliv přidat. A potom určitý počet lidí, kdo bude chtít, tak se může složit na to, abychom si Jižní zahrady pronajali, a právě v intencích toho páně Ovčáčkova návrhu, abychom si to jako kdokoliv jiný uspořádali.

Přihlásit se na tu akci může úplně každý?
K té skupině ano. Podstatné je, že neočekávám, že by všichni lidi, kteří to na facebooku sledují nebo se přihlásili k té skupině, že by chtěli jít na tu akci samotnou nebo že by chtěli utrácet peníze za takovou pošetilost, jako je pořádání Mýdla na Hradě. Ale v tuto chvíli se může ke skupině opravdu přihlásit víceméně každý a na tu akci samotnou pak pravděpodobně taky. Je to tak, že neplánujeme žádný protest, žádnou politickou akci, takže pro spoustu lidí je to nezajímavé jednoduše proto, že tam nemůžou vyjádřit své politické přesvědčení.

Takže když tam přijde někdo s transparentem, v červených trenýrkách nebo bude vyjadřovat své politické názory jiným způsobem, budete je vykazovat?
Jedna věc je, že tam může přijít hodně lidí, které třeba ani neznám, takže tam musí být nějaká pořadatelská služba a jednoduše i ten transparent se může snadno změnit v nějaký útočný nástroj, mohl by tím někdo někoho tlouct, takže je tu i bezpečnostní faktor.

Kancléř Mynář oslaví padesátiny na Pražském hradě. Část areálu se uzavře veřejnosti

Číst článek

A druhá věc je, že opravdu bych poprosil lidi, kteří by tam transparent přinesli, aby si ho zase sbalili. Ta skupina na facebooku zatím pořád je velmi rozumná, konstruktivní a já hodně věřím i na takovou řekněme samočisticí schopnost skupiny, a sice že tam nikdo na žádnou politickou agitku nebude zvědavý. A kromě toho, součástí takové akce musí být normální pořadatelská služba, normální ostraha. Takže ta bude mít pokyny i v tomto smyslu.

Mluvili jsme o transparentu, ale co když přijdou třeba v tričku, na kterém budou natištěna nějaká politická hesla nebo něco v tom smyslu?
Jedna věc je nějaká úcta k tomu místu, k Pražskému hradu, ke kterému já úctu mám. A druhá věc je limit osobní angažovanosti. Když bude někdo chodit po ulici s tričkem, kde bude natištěn nějaký jeho názor nebo heslo, tak proti tomu nic nemám. A myslím si, že podobně i když někdo přijde na tu akci nějak vkusně a rozumně prezentující svůj politický názor, je to jeho věc a nějak mi to nevadí. Podstatné je, že tam rozhodně nechci odstartovat žádnou politickou agitku, nikdo by na kýženém pódiu, které by tam mělo vyrůst, neměl nějak politicky hlásat, ať už politik, nebo aktivista. Proti rozumné soukromé formě protestu, bude-li vkusná, bude-li rozumná, nic nemám.

Foto: Pražský hrad

Plánujete nějaký hudební program na party?
Víte, podstatná věc je, že teprve v úterý jdu na Hrad na konkrétní jednání, takže zatím se bavíme hypoteticky. Mně osobně by se nejvíc líbilo, kdybychom tam měli malé pódium a měli bychom malý komorní program, který by odpovídal nějakým nařízením, v rámci kterých je možné si pronajmout Jižní zahrady, o které se mi jedná. A líbilo by se mi, kdyby tento program byl naplněním Mýdla na Hradě. Ale může se stát, že nás tam jednak nepustí, že nám to nepronajmou, anebo se může stát, že tam ani malá komorní reprodukovaná produkce být nesmí. Takže toto je moje představa. Ale opravdu validní informace bych měl mít v úterý po poledni.

Zemanův poradce Nejedlý slavil padesátiny, část Hradu se kvůli tomu uzavřela

Číst článek

Jaký je zatím zájem o akci?
Mě to překvapilo. Na začátku jsem čekal, že se domluvím s nějakými 50 kamarády, dáme každý dohromady dva tisíce korun a prostě si zahrady pronajmeme a hotovo. Že to bude takové letní "mýdlo". V tuto chvíli má skupina nějaké dva tisíce lidí. Ale jak jsem řekl, je tam spousta lidí, kterým se líbí myšlenka, nějakým způsobem tomu fandí. Uvidíme, kolik se jich přihlásí, až budeme mít jasný rozpočet. Ten pak rozpočítáme na případný počet návštěvníků.

Kolik očekáváte, že každý návštěvník zaplatí?
Znovu opakuji, je to hypotetické, protože pevné informace bych měl mít až po úterní schůzce na Hradě. Takže mohu se dohadovat. Jestliže nájem Jižních zahrad stojí 180 000 plus DPH, k tomu nějaká pořadatelská služba, pak by asi bylo dobré, aby tam bylo alespoň nějaké základní občerstvení, tak opravdu, když si jen hypoteticky tipnu, tak taková akce může stát řekněme 400 000 korun, 350 000 korun.

Oslava Zemanova poradce Nejedlého na Hradě? Nevhodné, papalášské, kritizují politici

Číst článek

Takže jen od boku, v tuto chvíli tipuji, že se to může pohybovat mezi jedním a dvěma tisíci na osobu, když se ten rozpočet rozdělí na jednotlivé návštěvníky. Každopádně plánuji transparentní konto, plánuji zveřejnit rozpočet, nechci si z toho sám nechat ani korunu. A když by byl případně nějaký přebytek, tak navrhuju, že bychom to věnovali na charitu, že bychom to věnovali nadaci Národ dětem.

Nemáte pocit, že tím pomáháte Hradu? Že ukazujete, že to nebyla „papalášská akce" že si party na Pražském hradě může uspořádat každý?
Myslím si, že to je trošku jinak. Myslím si, že to papalášská akce byla, na tom není co měnit. Jenom spíš testuji, kam až může postoupit snaha nějakým způsobem se legitimizovat a jestli opravdu postoupí i k tomu, že si to může pronajmout kdokoliv. Za sebe mi záleží na tom, aby ta akce byla kultivovaná, aby prostředí Hradu nijak nedehonestovala. Jak říkám, má to být nepolitická akce. Takže pokud to potom někdo zneužije k vlastní politické prezentaci, je to jenom otázka jeho žaludku, jakým způsobem s tím naloží.

Petr Jadrný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme