Jako úkol si beru oslovit malé podnikatele, říká nová první místopředsedkyně ODS

Nová místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija chce, aby strana opět získala přízeň živnostníků a malých a středních podnikatelů. V rozhovoru pro ČRo Plus o tom mluvila jako o úkolu, který si ve funkci bere, a jako o věci, která by měla ODS pomoci k úspěchu ve volbách. Radní Prahy 2 Udženiju zvolil kongres ODS včera, na postu prvního místopředsedy vystřídala europoslance Jana Zahradila.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nová první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija

Nová první místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija | Foto: Filip Jandourek

Paní místopředsedkyně, co ODS nabídne voličům nového? Protože průzkumy zatím naznačují, že voliče až tak moc nepálí třeba elektronická evidence tržeb (EET), což bylo jedno z vašich opozičních témat…

Já si nemyslím, že by voliče nepálilo EET, nicméně to není o tom, co ODS nabídne nového, to je o tom, co ODS opět začne říkat sebevědomě a nahlas.

Přehrát

00:00 / 00:00

S první místopředsedkyní ODS Alexandrou Udženijou mluvil Vladimír Kroc

My jsme konzervativní strana, naše názory a naše postoje jsou stejné. Chceme nabídnout voličům i potencionálním voličům svobodu, hlavně ochranu individualismu a ochranu svobody. Jsme bytostně přesvědčení, že v tuto chvíli je jim každým dnem odebírána.

Předseda strany Petr Fiala mluví o připravenosti vládnout. Za jak dlouho podle vás získáte jako ODS takový výsledek, aby strana mohla pomýšlet na vládní účast?

My uděláme všechno pro to, aby to bylo v co nejbližší době.

Zeptám se jinak. Jak potvrdily několikery poslední volby, cesta k vítězství vede přes jasnou kampaň na jedno silné téma. Bude to migrační politika vlády, na kterou se tedy zaměříte?

Určitě jedno z hlavních témat je bezpečnost České republiky. To není jenom o migrační vlně, to je o celkové bezpečnosti, na kterou poukazuje náš pan předseda Fiala již delší dobu.

A druhé je – a to si beru já jako úkol – oslovit živnostníky a hlavně malé a střední podnikatele. My jsme byli vždycky jejich stranou a chceme jim nabídnout takovou cestu, aby se k nám opět vrátili.

Na kongres ODS dorazilo méně delegátů než dříve. Podle Fialy se ale strana s krizí už vyrovnala

Číst článek

Čím je chcete oslovit?

Chceme je oslovit právě tím, že jim nabídneme, že všechny tyto regulace, zákazy a příkazy, které se na ně valí každý den, tak – pokud budeme mít tu možnost a budeme vládnout – omezíme a mnohé z toho zrušíme.

Jste první místopředsedkyní strany. Jaký je postoj ODS k Evropské unii?

Postoj k Evropské unii je takový, jako dlouhodobě říkáme. My chceme být v Evropské unii, jsme v Evropě, jsme součástí Evropy, nicméně ta socialistická linie, která se na nás hrne již dlouhodobě z Evropské unie, se nám nelíbí a ty regulace a příkazy, které dostáváme, nejsou mnohdy ani v zájmu České republiky. To si myslím, že je naše konzistentní politika a v tom nic měnit nebudeme.

V ODS mluvíte o odstřižení starých vazeb, ale přitom vy sama jste spojována s politiky a podnikateli, kteří ty vazby představují. Jak chcete voliče přesvědčit, že s nimi opravdu už nemáte nic společného? (Média v minulosti psala například o tom, že Udženija s rodinou tráví dovolenou v chorvatském Zadaru a že nedaleko má vilu pražský lobbista Roman Janoušek. Udženija poukazovala na to, že její manžel je Chorvat a pobyt v Zadaru nemá s Janouškem nic společného. Přiznala však, že se s Janouškem zná, pozn. red.)

To je už tak strašně ohraná písnička, že nevím, že vás to všechny baví…

Nás to možná nebaví, ale zajímá…

Já si myslím, že já jsem svým působením v ODS a hlavně na Magistrátu hlavního města Prahy ukázala, jakým směrem jsem v politice, jak se chovám, a za sebe můžu říct, že mě nemůže ovlivnit – a řeknu to teď takhle lidově – ani stádo volů, natož aby mě ovlivnil nějaký lobbista či podnikatel.

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme