Poslance Jandu za výroky o Českém svazu bojovníků postih nečeká, výbor podněty odložil

Sněmovní mandátový a imunitní výbor v úterý odložil dva podněty, které obdržel na poslance ODS Jakuba Jandu kvůli jeho výrokům na adresu Českého svazu bojovníků za svobodu. Novinářům to řekl předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM). Na výbor se s podnětem obrátila Národní centrála proti organizovanému zločinu a také úřad Prahy 1. Oba podněty byly totožné.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec ODS Jakub Janda a předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička

Poslanec ODS Jakub Janda a předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková/David Sedlecký, Creative Commons Attribution 4.0 International | Zdroj: iROZHLAS.cz

Svaz bojovníků za svobodu podal na Jandu trestní oznámení podle dřívějších informací deníku Právo v souvislosti s jeho slovy, která pronesl loni v říjnu při interpelacích.

Pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, řekl Janda o Vodičkově svazu. Výrok bude řešit mandátový výbor

Číst článek

Janda tehdy v reakci na to, že svaz ocenil komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, řekl, že je „bytostně amorální, aby pofidérní spolek adoroval bývalé estébáky, konfidenty, komunistické policajty a jiné přisluhovače režimu, který se v tomto státě držel 40 let za pomocí vražd a sovětských tanků, z veřejných peněz.“

Ondráček se před listopadem 1989 účastnil policejních zásahů proti účastníkům protirežimních demonstrací. Svaz ho ocenil za to, že přispívá na opravy válečných pomníků a účastní se jeho akcí.

Za vlast a za svobodu. Komunista Ondráček dostal medaili od svazu bojovníků za svobodu

Číst článek

„My jsme vzali na vědomí, že jsme je (podněty) obdrželi, a odložili jsme je. Nic jiného jsme v podstatě nemohli činit ve vztahu k jednacímu řádu Poslanecké sněmovny, protože projevy na chráněném fóru jsou kryty plně indemnitou,“ řekl Grospič.

Indemnita je součástí poslanecké imunity, která chrání zákonodárce a zahrnuje projevy ve sněmovně, za které nemůže být člověk trestně odpovědný.

Obvodní úřad pro Prahu 1 podle dřívějšího Grospičova vyjádření řízení s Jandou nezahájil, byť případ jako přestupek kvalifikoval. Výbor v takovém případě řízení rovněž zahájit nemůže, protože přestupková imunita zákonodárců byla již dříve zrušena.

Výbor by rozhodoval o disciplinárním řízení pouze v případě, pokud by úřad začal přestupek projednávat, ale poslanec by si vyžádal jeho vyřešení před imunitním výborem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme