Na demonstraci chodil s nášivkou s logem wagnerovců, soud uložil muži podmínku

Za veřejné schvalování válečných zločinů ve středu Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal Jakuba Jaška půlroční podmínkou s odkladem na dva a půl roku. Trestného činu se podle nepravomocného rozsudku dopustil tím, že měl na květnové protivládní demonstraci na Václavském náměstí na batohu nášivku s logem ruské Wagnerovy skupiny. Jašek se středečního jednání nezúčastnil.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jakub Jašek

Jakub Jašek se na středeční jednání soudu nedostavil | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Za nošení nášivky byl Jašek souzen i v minulosti, i tehdy ho soud potrestal podmínkou. Odvolací soud ale tehdejší rozsudek zrušil a případ vrátil policii k došetření.

„Pan obžalovaný si byl velmi dobře vědom významu a odkazu nášivky Wagnerovy skupiny, a právě proto si ji na shromáždění vzal, aby tak vyjádřil svůj postoj k válečným zločinům,“ konstatovala soudkyně Eva Švíglerová.

Bývalý wagnerovec z Kazachstánu dostal sedm let vězení. ‚Tvrdili mi, že na Ukrajině není válka,‘ hájí se

Číst článek

„Pan obžalovaný si musí uvědomit, že svoboda projevu má v demokratické společnosti své meze. Ochranu svobody projevu nelze poskytovat projevům, které ospravedlňují násilí, a které šíří násilí a nenávist,“ dodala.

Jaškovi hrozilo za popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia maximálně tříleté vězení. Švíglerová přihlédla k tomu, že dosud nebyl pravomocně odsouzen za žádný trestný čin, uložený trest označila za výchovný.

Nášivka s logem skupiny by také podle verdiktu měla propadnout státu. Muž ke středečnímu soudu nedorazil. Soudkyně uvedla, že zaslal žádost o odročení jednání kvůli tomu, že nemá obhájce, té ale Švíglerová nevyhověla.

Svatojiřská stuha

Jašek měl podle státního zástupce na demonstraci 6. května na Václavském náměstí na batohu nášivku se znakem Wagnerovy skupiny, která se v dané době účastnila válečného konfliktu na Ukrajině na straně Ruska, a také svatojiřskou stuhu, která se v rámci současného válečného konfliktu používá jako symbol ospravedlňující ruskou agresi na Ukrajině.

Stuhu a odznak s jejím vyobrazením měl připnutou i na triku. Jašek přitom podle žalobce věděl o významu symboliky i o páchání válečných zločinů na Ukrajině. „Veřejně známou informaci, že v rámci ruské invaze na Ukrajině (...) dochází k páchání válečných zločinů, potvrdila již dne 23. září 2022 vyšetřovací komise OSN,“ uvedla mimo jiné soudkyně.

‚Ochraňuje ho svíčka.‘ V Rusku roste obliba magie a mysticismu, co se děje na frontě, prozradí tarot

Číst článek

Jašek byl v minulosti souzen za to, že měl na jiné demonstraci v březnu letošního roku na sobě nášivku s logem wagnerovců, tehdy navíc spolu s písmenem Z, které se stalo symbolem ruské invaze na Ukrajině. Obvodní soud ho letos v květnu potrestal půlroční podmínkou, peněžitým trestem a ročním zákazem pobytu na území Prahy.

Nepravomocný rozsudek ale v létě zrušil odvolací Městský soud v Praze, případ vrátil policii k došetření. Jašek u soudu v květnu uvedl, že s obviněním nesouhlasí, uvedl, že odsuzuje válečné zločiny, „ať jsou páchány kýmkoliv“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme