‚Pseudoexpert, legrační exnovinář, lhář.‘ Ovčáček, Foldyna a Filip reagují na rozhovor o fake news

Podle hradního mluvčího Jakub Kalenský v americkém Kongresu lhal a otevřeně se zapojil do kampaně proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Jiří Ovčáček tak reaguje na rozhovor serveru iROZHLAS.cz s českým expertem na boj proti dezinformacím. Ten v něm označil Ovčáčka za trolla a dodal, že na něj zvažuje žalobu. Kalenský také poukázal na to, že parlamentní strany KSČM a SPD v Česku denně šíří ruskou propagandu. Obě partaje to odmítají.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Ovčáček

Jiří Ovčáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Vyšetřování Roberta Muellera je bomba,“ říká dle Českého rozhlasu „expert“, podle tisku trefněji „poněkud legrační bývalý novinář“. Lhal před Kongresem USA a zapojil se do kampaně proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. „Ať na mě podá žalobu, usvědčím ho veřejně ze lži!“ napsal Ovčáček na svém twitterovém účtu v reakci na rozhovor serveru iROZHLAS.cz s Kalenským.

V Kongresu USA mluvil o fake news. ‚Pronikly do mainstreamu, Ovčáček je obyčejný troll,‘ míní expert

Číst článek

Expert minulý týden vystoupil v Kongresu na slyšení týkajícím se ruských zásahů do prezidentských voleb, kde mimo jiné označil Miloše Zemana jako „prokremelského prezidenta“. Ovčáček už minulý týden v reakci na to napsal, že Kalenský v Kongresu lhal a je vlastizrádce. V rozhovoru pak hradního mluvčího Kalenský označil za trolla a dodal, že na něj zvažuje žalobu. Řekl také, že Zeman je největší riziko v šíření ruských fake news u nás.

‚Nechť podá žalobu‘

Server iROZHLAS.cz proto zajímalo, co si o takových tvrzeních Hrad myslí. Ovčáček odpověděl následovně: „Co vás zajímá, nezajímá mne. Mne zajímá fakt, že Kalenský lhal před Kongresem USA a zapojil se otevřeně do kampaně proti prezidentovi USA Donaldu Trumpovi. Nehodlám s panem Kalenským komunikovat vaším prostřednictvím. Nechť na mne podá žalobu a důkazy veřejně předložím u soudu.“

Kalenský za nejrizikovější trend v oblasti dezinformací považuje jejich posun z okraje do hlavního informačního proudu. K tomu podle něj přispívají i dvě parlamentní partaje – KSČM a SPD. Ty podle experta „denně šíří ruské lži“. Předseda KSČM Vojtěch Filip to odmítl: „To je úplný nesmysl, já pana Kalenského vůbec nepovažuji za experta na cokoli.“

Tvrzení odmítl také šéf sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten z SPD. „Pana Kalenského sice neznám, ale zřejmě má nějaké informace, které já nemám. Může nějak svoje tvrzení konkretizovat?“ vyzval Koten.

Kalenský v rozhovoru například upozornil na profily na sociálních sítích šéfa poslaneckého klubu SPD Radima Fialy. Podle něj „vzbuzuje polarizaci a nenávist nebo přehání negativní zprávy o migraci.“ Server iROZHLAS.cz požádal Fialu o reakci, ale odpověď nedostal.

Podle Kalenského však k pronikání ruské propagandy přispívají také ODS s ČSSD. První z nich tím, že do svých řad pustily Václava Klause ml. (nyní Trikolóra), který je veden jako autor na dezinformačním webu Protiproud. Druhá pak kvůli angažmá poslance a donedávna místopředsedy strany Jaroslava Foldyny a bývalého místopředsedy Michala Haška. Oba jsou podle Kalenského „fanoušci fašistické organizace Noční Vlci“, která má blízko k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

‚Přihlouplé fráze‘

Foldyna se na akcích ruských motorkářů v Česku objevil opakovaně, loni se dokonce postrkoval s jedním z protestujících proti návštěvě motorkářů. Kalenského tvrzení v rozhovoru jsou podle něj „přihlouplé fráze“:

„Podobní ‚bojovníci za lepší, nový svět‘ v minulosti nejčastěji sloužili k obveselení a je tomu tak i dnes, avšak v případech, kdy dostali do rukou skutečnou moc, tak dokázali napáchat ta nejodpornější zvěrstva. Já jsem toho mínění, že každý názor má právo být vysloven, a proto ani jim by nikdo neměl bránit v šíření všech těch nesmyslů, které z nich padají. Jediným skutečným prostředkem proti tzv. fake news totiž nejsou ‚experti‘ a cenzura, ale logické uvažování a vzdělání. Pokud ovšem mluvím o vzdělání, tak mám ovšem na mysli vzdělání skutečné, a nikoli ideologickou zaslepenost, která se dnes, bohužel, čím dál častěji za vzdělání vydává.“

‚Pseudoexpert‘

Hašek v roce 2016 v pozici jihomoravského hejtmana a předsedy asociace krajů s Nočními vlky uctil památku vojáků padlých za 2. světové války a udělal si s nimi skupinové foto.

Na Kalenského adresu Hašek řekl, že neví, odkud čerpá závěry: „Jestli si mám vybrat, zda být špiněn takzvanými experty za položení květin a uctění památky osvoboditelů Československa u jejich hrobu s Nočními vlky nebo se plácat po zádech se Sudetoněmeckým landsmanschaftem a pomoci potichu destruovat Benešovy dekrety, tak volím úctu k našim osvoboditelům v roce 1945 a k nepřepisování naší historie. Velmi by mne zajímalo, proč pan Kalenský neokomentoval například i šéfa ODS Fialu, který má s Nočními vlky také fotografii z brněnského divadla, a dokonce od nich na rozdíl ode mne dostává i dárky, nebo exministra kultury za KDU-ČSL Daniela Hermana. Je na tom hezky vidět, že závěry pseudoexperta Kalenského jsou manipulativní a neměří všem stejným metrem.“

Fiala i Herman však již v minulosti uvedli, že se s Nočními vlky setkali náhodou, aniž by věděli, o koho se jedná. Server iROZHLAS.cz se kvůli Kalenského slovům obrátil také na ODS a ČSSD. Ani jedna strana však nereagovala.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme