Zachránili jsme všechny, které jsme zachránit chtěli, řekl Babiš k evakuaci z Afghánistánu

Evakuace českých občanů a afghánských spolupracovníků armády skončila, třemi letadly se podařilo z Kábulu dostat všechny, kteří k tomu byli určeni. Na brífinku to uvedli premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Česko podle Babiše zareagovalo velmi rychle, šéf diplomacie pak operaci označil za „velký zázrak“. Evakuováno bylo celkem 170 Afghánců.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Zareagovali jsme velice rychle a rozhodně. Díky fantastické práci pana velvyslance pana Balouna se nám záchranná akce povedla. Naši vojáci předvedli neuvěřitelný výkon. V situaci, kdy šlo o hodiny a minuty, dokázali něco, co si většina z nás ani neumí představit,“ uvedl premiér Andrej Babiš (ANO) na brífinku v Černínském paláci.

Další lety neplánujeme, Afghánci v Česku se musí rozhodnout, jak dál, říká Hamáček

Číst článek

Podle Kulhánka má za sebou česká armáda a diplomacie jednu z nejtěžších operací posledních let. „Neméně těžkou zkoušku za sebou mají i ti, které se nám podařilo evakuovat, včetně jejich rodin a především malých dětí, které byly v přímém ohrožení života,“ řekl na brífinku ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD), který se také rozhodl ocenit velvyslance Jiřího Balouna medailí Za zásluhy pro diplomacii. Podle Balouna se Česko nemá za co stydět. Podařilo se prý odvézt maximum lidí. 

Konec operace

Babiš také potvrdil, že další armádní speciál z Prahy do Kábulu plánován není - podle něj se již podařilo zachránit všechny, kteří k tomu byli určeni. Pokud však budou identifikováni další lidé s vazbou na Česko, využije ministerstvo zahraničí letadla spojenců, které v Afghánistánu ještě jsou, doplnil Kulhánek.

„Všechny spolupracovníky armády, kteří byli určeni a vybráni, jsme dostali do bezpečí. Mám také informaci, že dva Afghánci s vazbami na Českou republiku jsou přepravováni Američany. Tuto informaci ale ještě ověřujeme,“ upřesnil ministr zahraničí. Celou operaci označil vzhledem k rychlému postupu Tálibánu za „velký zázrak“.

Bezpečnostní a politická situace v Afghánistánu bude navíc podle Kulhánka vyžadovat změnu diplomatického přístupu. „Je jasné, že NATO a EU budou muset v případě Afghánistánu usilovat o aktivnější spolupráci s regionálními hráči, jakými jsou Pákistán, Čína nebo Katar, kteří mají na Tálibán kontakt. To bude také důležité pro zvládání případné nekontrolované migrace,“ dodal Kulhánek s tím, že humanitární pomoc by měla být poskytnuta pouze za podmínky zachování některých lidských práv.

Zpráva pokračuje pod online reportáží.

Evakuační lety přistály v Praze v pondělí ráno a v úterý a ve středu večer. Několik lidí česká letadla přepravila pro Polsko a Slovensko. Letadlo pro evakuované podle Balouna vyletělo celkem čtyřikrát. Uvedl, že v pondělí, kdy se situace kolem letiště v Kábulu vyhrotila a byli tam postřeleni čtyři vojáci spojenců, tam české letadlo nemohlo přistát a muselo odletět zpět s tím, že bude vyčkávat. Znovu mohlo přiletět až v úterý dopoledne.

tzr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme