Opatření na hranicích se mohou znovu zpřísnit, řekl Kulhánek. Zdůraznil i nutnost proočkování populace

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek po úterním jednání se svými protějšky ze čtyř evropských zemí nevyloučil další opatření na hranicích kvůli covidu-19. Avizoval vznik skupiny, která o opatřeních zajistí včasné informace. Šéfové diplomacie České republiky, Slovinska, Slovenska, Maďarska a Rakouska se též shodli v tom, že jedinou efektivní cestou je očkování co největší částí populace.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kulhánek uvedl, že nová skupina by měla zajistit včasné informování o změně opatření na hranicích | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Šlo o páté jednání skupiny zvané Central 5 (C5). Vznikla zhruba před rokem a jejím hlavním cílem byla spolupráce v boji proti pandemii. „Musíme být stále na pozoru před novými mutacemi viru a přizpůsobovat jim naši strategii,“ řekl Kulhánek. Proto navrhl, aby vznikla síť kontaktních osob, které budou spolupráci zemí C5 v boji proti covidu koordinovat.

„Především chceme pak zaručit, že se budeme s dostatečným předstihem navzájem informovat o připravovaných opatřeních tak, abychom se nepřekvapovali a abychom nepřekvapovali naše občany,“ dodal Kulhánek.

Do Mělníka v úterý na Kulhánkovo pozvání přijeli slovenský ministr zahraničí Ivan Korčok, maďarský Péter Szijjártó, slovinský šéf diplomacie Anže Logar a rakouský ministr Alexander Schallenberg.

Korčok zmínil stoupající počet případů nákazy mutací delta a nutnost opatření. „Nemůžeme ignorovat realitu,“ doplnil. Slovensko už dříve kvůli šíření nakažlivější mutace koronaviru zpřísnilo podmínky vstupu do země. Do karantény nemusí cestující plně očkovaní proti nemoci covid-19. Cestování mezi Českem a Slovenskem nedávno zkomplikovalo dočasné uzavření menších hraničních přechodů se sousedními zeměmi.

Kromě covidu budou ministři také projednávat rozšíření EU o země západního Balkánu a další spolupráci, zmínili například cestovní ruch.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme