Jaký bude Miloš Zeman prezident? Bude chtít být stejně jako Klaus populární, říká socioložka

21 dělostřeleckých salv vypálených z pražského Petřína oznámí dnes v 10 hodin a 20 minut, že má Česká republika nového prezidenta. Stane se tak hned poté, co Miloš Zeman složí slib hlavy státu. Český rozhlas se zeptal osobností z různých společenských oblastí na to, jaká podle nich bude Zemanova prezidentská éra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Zeman | Zdroj: ČTK

Miloš Zeman na Pražském hradě vystřídá svého dlouholetého politického rivala Václava Klause. Jak Klaus, tak Zeman jsou výrazné osobnosti české politiky, i když Miloš Zeman se do ní vrací po delší přestávce.

„Je to zajímavé, poněvadž byl takový protějšek Václava Klause,“ pozastavuje se nad střídáním na Pražském hradě ministr zahraničí a druhý finalista prezidentské volby, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Žádná změna. Na Hradě se jen střídají populisté, zní ze zahraničí

Číst článek

„Je to do jisté míry výrazná osobnost. Co sebou přinese, to vám neřeknu, nejsme prorok. Neboť Miloš Zeman teď dlouho v politice nebyl. Do jaké míry se v tomto mezidobí poučil, nebo ne, to uvidíme,“ dodává.

Dienstbier: Očekávám změny k lepšímu v oblasti zahraniční politiky

Také místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier se tím, jak se Miloš Zeman postaví ke své prezidentské funkci, prý nechá překvapit.

„Očekávám nějaké změny k lepšímu a mám i nějaké pochybnosti. Změny k lepšímu by měly být zejména v oblasti zahraniční politiky, hlavně ve vztahu k Evropské unii. A pak si myslím, že ve věcech, které se týkají sociálních témat. V ostatním se nechám překvapit,“ říká.

Bobošíková: Přijde s ním i zcela odlišné vidění světa

Jasno má naopak v tom, jaký bude Miloš Zeman prezident, další neúspěšná prezidentská kandidátka - předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková.

„S Milošem Zemanem opět přijde určitá názorová vyhraněnost, politická odvaha, určitý druh humoru, který mohl bývalé hlavě státu chybět. A přijde s ním také zcela odlišné vidění světa. Přijde s ním socialismus, eurofederalismus, on vyvěsí evropskou vlajku na Pražský hrad,“ míní.

Socioložka Šiklová: Zeman bude chtít být stejně jako Klaus populární

Podle socioložky Jiřiny Šiklové bude nástup Miloše Zemana na Pražský hrad znamenat pouze pokračování "neujasněné politiky" Václava Klause.

Zeman vs Klaus | Foto: Český rozhlas

„Bude chtít být stejně jako Klaus populární. A stejně jako Klaus, který když se stal prezidentem, rozdělil a oslabil svoji původní stranu - ODS, Miloš Zeman oslabil ČSSD a založil naopak hnutí, spolek na podporu sebe sama. Ani jeden z nich tedy neměl a ten dnešní nebude mít za sebou výraznou politickou stranu. A budou se tedy jak zde, tak i v zahraničí muset orientovat ad hoc, podle toho, co zrovna v tom momentě řeší,“ míní socioložka.

Ekonom: Je blíže nakloněn myšlence evropské integrace

Ekonomický analytik David Marek připomíná, že Miloš Zeman slíbil jako prezident daleko větší otevřenost při volbě členů bankovní rady.

„Což si myslím, že určitě nebude na škodu. A uvidíme, jaká jména bude případně zvažovat. Myslím si, že by nemělo jít o žádné trafiky, mělo by jít o volbu těch nejlepších odborníků,“ předpokládá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaký bude Miloš Zeman prezident? Na toto téma se zamysleli i někteří z těch, které v prezidentské volbě porazil. Ptala se jich Věra Masopustová

„Řada z nich dnes pracuje v centrální bance samotné, případně v Mezinárodním měnovém fondu nebo Světové bance. Čeští ekonomové mají v těchto institucích dobré jméno a zatím jsou bohužel stále přehlíženi,“ doplňuje.

V oblasti ekonomické diplomacie se podle Marka Miloš Zeman jeví jako "eurofederalista". „Nebo alespoň člověkem, který je daleko blíže nakloněn myšlence evropské integrace. Takže si myslím, že i na tomto poli se situace spíše normalizuje, což české ekonomice jen prospěje,“ předpokládá.

Spisovatel Klíma: Zeman je svérázná a svébytná osobnost

Podle spisovatele Ivana Klímy se do Zemanova prezidentství silně promítne jeho osobnost.

„Poněvadž je to osobnost velice svérázná a svébytná, takže to bude jistě jiné. Na druhé straně prezident u nás zase není tak přemocný člověk. Musí se pohybovat v nějakých mantinelech, které mu dává ústava,“ vysvětluje.

„Takže myslím, že Zeman se bude snažit, co nejvíc může. Ale to se Klaus snažil taky,“ dodává.

Filozof Bělohradský: Vyvěsí vlajku EU na Hradě, je to významná změna

Podle filozofa Václava Bělohradského se Zeman odliší od svého předchůdce Václava Klause zejména v tom, že vyvěsí na pražském Hradě vlajku Evropské unie.

Inaugurace Miloše Zemana

Číst článek

„Bude viset evropská vlajka na Hradě, a přijede dokonce Barroso, aby se toho aktu zúčastnil. A toto je opravdu významná změna. Kdyby nebylo nic jiného než toto, tak už to je významná změna,“ míní.

Kardinál Duka: Aby se stal prezidentem všech

Kardinál Dominik Duka doufá, že se nová hlava státu bude umět vyrovnat s problémy, které Česká republika má.

„Aby se stal prezidentem všech, aby se skutečně především přiklonil k racionálnímu a citlivému řešení problémů, které před naší společností stojí. Většinu těchto problémů jsme si ani nevyrobili my. Ale jsou součástí světového dění,“ konstatuje.

Baudyšová: Bude záležet, komu bude naslouchat

Ředitelka nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová přiznává, že je velmi zvědavá, jak se Miloš Zeman prezidentské funkce zhostí.

„Vím, že ta role není vůbec jednoduchá. Bude záležet, komu bude naslouchat, komu dá důvěru. Doufám, že to budou správní lidé, kteří budou kolem něj a budou mu radit,“ myslí si.

Miloš Zeman | Foto: ČTK

„Jinak bych si moc přála, aby byl ochoten naslouchat obyčejným lidem, nám daňovým poplatníkům, aby nezpychnul a dělal dobrá rozhodnutí,“ přeje si Bazdyšová.

Stropnický: Zeman si vlastně musel tu svoji kariéru odpracovat

Podle herce, divadelního režiséra a někdejšího velvyslance ve Vatikánu Martina Stropnického lze to, jaký bude Miloš Zeman lze jen hrubě odhadovat.

„I tam je takový osobní příběh v 90. letech jako by se na něj v té politické špičce nedostalo. On si vlastně musel tu svoji kariéru odpracovat. Dostat se do vlády se sociálními demokraty, potom se stáhl na Vysočinu, opakovaně říkal, že už politiky zanechá. No a najednou velmi pečlivě vybudovaná opulentně financovaná dlouhá kampaň, která ho přivedla až k vítězství,“ připomíná.

„Čas ukáže, ale asi je fér mu na počátku popřát, i nám všem, hodně úspěchu do jeho prezidentování,“ dodává.

Lucie Husárová 1, Katka Brezovská, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme