Jaký je vztah demokracie a vzdělávání, řeší účastníci 19. konference Forum 2000

Na roli vzdělávání v posilování a šíření demokracie je zaměřený letošní, 19. ročník konference Forum 2000, která byla slavnostně zahájena v Praze. Tradičním tématem konference, u jejíhož zrodu stál někdejší disident a prezident Václav Havel, jsou lidská práva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letošní ročník konference Forum 2000 se zaměřuje na roli vzdělávání v posilování a šíření demokracie | Zdroj: ČTK

Letos se bude diskutovat hlavně o tom, jak může vzdělání pomoci k demokracii. Jakým způsobem se může podílet na jejím zdokonalování nebo jejím vytváření. A zda vůbec může být jeho součástí.

O oficiální start konference se postarali ředitel Fora 2000 Jakub Klepal a vědec Ivan Havel, bratr Václava Havla, jenž se ve své řeči zamýšlel nad teoretickým i praktickým vzděláváním o demokracii a demokracií ve vzdělávání.

„Demokracie není genetická informace, demokracie není jen společenský systém, demokracii se potřebujeme učit,“ uvedl Klepal.

Disidenti i politici

Se situací ve svých zemích přítomné seznámili manželka vězněného venezuelského opozičního předáka Lilian Tintoriová, ázerbájdžánská politoložka Lejla Alijevová a prezident běloruského Centra pro lidská práva Ales Bjaljacki.

Ten poukázal na potřebu rozšiřování EU směrem na východ a na nynější taktickou „fasádní demokracii" jinak autoritářského režimu Alexandra Lukašenka, který by chtěl být popáté zvolen běloruským prezidentem.

Spolu s exprezidentem Havlem se o Forum 2000 zasloužili spisovatel Elie Wiesel a japonský filantrop Jóhei Sasakawa. Jejich záměrem bylo poskytnout prostor osobnostem z nejrůznějších oborů k analýze výzev nového tisíciletí. Za uplynulých 18 let se konference zúčastnilo přes 700 osobností, například tibetský duchovní vůdce dalajlama, barmská disidentka Do Aun Schan Su Ťij či americký exprezident Bill Clinton.

„Stojím tady před vámi, ale namísto mě by tady měl být můj manžel. Mého muže odsoudil režim Nicoláse Madura za obvinění, která mu nikdy nebyla dokázána. Ve skutečnosti je za mřížemi proto, že svolával mírumilovné demonstrace, kterými chtěl pouze docílit dodržování přirozených lidských práv. A to v reakci na ekonomickou, společenskou i politickou krizi, které denně Venezuelané čelí,“ řekla Lilian Tintoriová, jejíž manžel Leopold López byl minulý týden odsouzen na 14 let za podněcování chaosu proti vládě, vandalismus a žhářství.

Jeden z největších potlesků sklidil studentský aktivista Alex Chow z Hongkongu. Mezi zahraniční účastníky konference patří letos také jihoafrický exprezident Frederik Willem de Klerk, slovenská expremiérka Iveta Radičová, ruský ekonom a politik Grigorij Javlinskij nebo filozof Roger Scruton.

Zajímavým hostem může být vzhledem k současné situaci také Nikos Christodoulakis, bývalý řecký ministr financí, který zároveň působil jako předseda Euroskupiny.

'Dá se demokracii naučit?'

Konference se v příštích dnech bude zabývat třeba tím, zda je možné demokracii naučit i v oblastech bez její tradice. Nebude chybět ani téma uprchlíků či Islámského státu. Na programu jsou dále třeba panel Role ekonomické gramotnosti při reformě demokracie či panelová diskuse s ředitelem psychiatrické kliniky v německém Ulmu Manfredem Spitzerem nazvaná Digitální demence.

Klepal poznamenal, že rok od roku roste počet delegátů, kteří z politických důvodů přijet nemohou. Letos k nim patřil starosta venezuelské metropole Antonio Ledezma, jenž je obviněn ze spiknutí proti autoritářskému režimu prezidenta Nicoláse Madura.

Kromě Prahy bude konference v Brně, Českých Budějovicích, Kutné Hoře, Liberci, Litomyšli, Opavě, Ostravě, Vodňanech, bavorském Mnichově a slovenské Žilině. Většina akcí je přístupná veřejnosti. Část jednání bude přenášena na webu.

Na 19. ročníku konference Forum 2000 vystoupil i Ivan Havel | Foto: ČTK

ČTK, Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme