Spolupráce se středopravými stranami? Důležité je začít od komunálních voleb, říká Jan Bartošek

Lidovci jsou podle posledních průzkumů na hranici volitelnosti do sněmovny. Co na to říká Jan Bartošek, který chce být příštím lidoveckým předsedou? „ Je potřeba vymyslet strategii, jak uspět a posílit,“ řekl ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek | Foto: Filip Jandourek

Lidovci se podle Bartoška musí soustředit na Moravu, kde je nutné voliče udržet a případně získat nové. V českých krajích je pak potřeba zvolit jinou strategii. „Recept máme. V praxi se ukazuje, že to umíme,“ řekl a dodal, že v komunálních volbách se lidovcům podařil velice dobrý výsledek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Janem Bartoškem z KDU-ČSL o tom, jaká je budoucnost lidovců a o tom, jaký má názor na Jiřího Čunka.

„Jestliže budeme silní v regionech, jestliže nás lidé budou znát a budou nás mít spojené s konkrétními projekty a tématy, tak to je to, z čeho rosteme,“ vysvětlil. 

A jak se divá na debaty, zda by KDU-ČSL měla hledat spojení s jinými středopravými stranami? „Máme-li se bavit o nějaké spolupráci, tak je důležité začít od komunálních voleb a směrem výš,“ vyzdvihl.

Nicméně v souvislosti s parlamentními volbami v KDU-ČSL ochota k nějaké velké spolupráci s jinými stranami podle něj v současné době není. „Členové KDU-ČSL vidí velký potenciál v tom, že můžeme růst a posilovat,“ řekl Bartošek. 

On sám je přesvědčen o tom, že lidovci musí primárně posilovat svou značku, spolupracovat tam, kde to lze, a hledat průniky. „Strana se stoletou tradicí má budoucnost,“ myslí si.

Uvolněné místo předsedy

Místopředseda lidovců Bartošek se bude na březnovém sjezdu ucházet o funkci předsedy KDU-ČSL. Kandidaturu kromě něj zvažuje ještě první místopředseda lidovců Marian Jurečka.

Další potenciální kandidát, zlínský hejtman a senátor Jiří Čunek, se o kandidatuře rozhodne v únoru. Nynější předseda strany Pavel Bělobrádek oznámil, že ve funkci, kterou zastává od roku 2010, už po sjezdu nebude pokračovat.

Bartošek v rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že „je důležité navázat na to dobré a úspěšné, s čím přišel Pavel Bělobrádek“.

Celý pořad Dvacet minut Radiožurnálu si poslechněte v přiloženém audiu.

Marie Bastlová, prh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme