Jan Beránek zvažuje odchod z čela Strany zelených

Devět měsíců před volbami zmítá Stranou zelených (SZ) rozkol. Opustila ji třetina členské základny - tedy asi 300 lidí - a další odchod zvažují, mezi nimi je také dosavadní předseda Jan Beránek. Na nadcházejícím sjezdu v Pardubicích už nebude kandidovat a přednese tam zprávu o stavu strany včetně jejího hospodaření. Odchod ze SZ a rezignaci na všechny funkce v ní včera oznámil i šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Beránek | Foto: stranazelenych.cz

Vnitrostranickou opozici Beránek viní z politikaření. Nesouhlasí s tím, že lidé kolem Martina Bursíka chtějí jít do voleb samostatně. Podle Beránka je to chybné rozhodnutí, protože v takovém případě mají Zelení šanci získat jen 5 až 6 procent hlasů, tedy pouhých 5 mandátů v Parlamentu.

"To podle mě není cíl, za který bychom měli bojovat, zejména v souvislosti s tím, že v příštím volebním období hrozí změna volebního systému. Myslím si, že naším politickým úkolem je udělat všechno pro to, abychom zabránili tomu, aby se politický systém uzavíral. Pro mě alternativa pro parlamentní volby je spíše ve vytváření aliance Zelených a liberálů pod záštitou třeba Klubu otevřené demokracie, Strany zelených a dalších subjektů," uvedl pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál Beránek.

Tři týdny před sjezdem strany v Pardubicích se jí rozhodl opustit jeden z jejích nejznámějších členů, šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka. Jak upřesnil, důvodem je to, že Zelení opouštějí svůj program zlepšování politické kultury:

"Což si myslím, že je největší problém, který lidi u nás pálí. Podle mě bohužel toto se nestane alternativou sněmovní politické kultuře, která lidi obecně u nás otravuje a vytváří nepříznivý dojem z politiky jako takové."

Jana Zemanová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme