Blatný slíbil chebské nemocnici lékaře i posílení převozů. Spolupráci s Německem nevylučuje

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) přislíbil chebské nemocnici, která je kriticky přetížená, zajištění tří dalších lékařů na interní oddělení i posílení převozů pacientů do jiných nemocnic. Řekl, že převozy do sousedního Německa zatím nejsou nutné, šlo by podle něj jen o několik málo pacientů. Letecké převozy budou nově možné i v noci, řekl ministr po čtvrteční návštěvě nemocnice v Chebu.

Cheb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) slíbil chebské nemocnici i posílení převozů | Foto: Slavomír Kubeš | Zdroj: ČTK

„Situace v Karlovarském kraji je jednoznačně dána nejen přetížením této nemocnice, ale složitou situací v kraji jako takovou. Hovořili jsme i o možnosti spolupráce s Německou spolkovou republikou, která je stále otevřená,“ uvedl Blatný. Česko se podle něj pravidelně baví s konzuly i vedením spolkových zemí. Německé zdravotnictví je navíc zatíženo podobně jako české, uvedl.

Nevyužitá nemocnice v Letňanech stála téměř 100 milionu korun. Vybavení půjde do státních nemocnic

Číst článek

„Proto by převoz několika málo pacientů nevyřešil situaci zdejší nemocnice, protože jsou to desítky pacientů, které je třeba převážet,“ řekl Blatný.

Podle ministra by dva vrtulníky, z nichž jeden je vymezen pouze pro potřeby Karlovarského kraje a které slouží pro transporty pacientů z Chebu po republice, mohly létat i v noci. „Dohodli jsme se na tom, že pokud to bude potřeba, bude možné aktivovat i hromadné přesuny většího množství pacientů,“ doplnil Blatný.

Zásadní je podle něj také dohoda, že se nebudou transportovat jen pacienti ve vážném stavu, ale i ostatní tak, aby byla vždy zajištěna dostatečná kapacita volných lůžek v chebské nemocnici, případně dalších nemocnicích Karlovarského kraje.

Doplnění personálu o zdravotní sestry se na čtvrteční návštěvě neřešilo. Podle hejtmana Petra Kulhánka (za STAN) ale Karlovarský kraj vyhlásil pracovní povinnost pro zdravotní sestry s cílem, aby sedm desítek sester mohlo vypomoci v nemocnicích.

Ministerstvo zdravotnictví označilo hory za rizikové. Podle středisek je tvrzení scestné

Číst článek

Role hranic

Návštěvu ministra sledovala padesátka lidí, kteří měli transparenty s požadavkem otevření hranic pro sanitky. Hejtman Kulhánek ocenil, že ministr Blatný se přijel osobně do Chebu podívat a slíbil zejména posílení personálu o tři lékaře i posílení leteckých transportů. Jak řekl, na převozy pacientů do Německa má odlišný názor, a to nejen z pohledu uvolnění kapacity chebské nemocnice, ale i ze symbolického pohledu.

„Jsme na hranici a jsme součástí jednotného evropského prostoru, tak pokud jde o lidské zdraví, tak by hranice neměla hrát žádnou roli,“ uvedl Kulhánek.

Situace v chebské nemocnici je v posledních týdnech vypjatá. Podle mluvčího Karlovarské krajské nemocnice Vladislava Podrackého prošlo jen za leden zdejším oddělení ARO 50 pacientů, přičemž před covidem to bylo okolo 160 pacientů ročně. Podobně i lůžka jednotky intenzivní péče jsou vysoce přetížená. Zatímco běžně je na nich okolo 25 pacientů měsíčně, v lednu jich bylo 61.

Podle Blatného se nyní šíří koronavirus zejména v pohraničních regionech. „Jednoznačně je tedy třeba, aby všichni občané věděli, že pohyb většího množství osob mezi těmito kraji a zbytkem republiky bude výrazně zvyšovat pravděpodobnost rozšíření onemocnění, a do stejné situace, jako se dostala nemocnice v Chebu, se může během několika dnů nebo týdnů dostat i jakákoli jiná nemocnice,“ dodal Blatný.

Náměstek ministra zdravotnictví Vladimír Černý v Chebu také uvedl, že Česká republika jedná o možnostech pořízení léku Bamlanivimab, který má omezit množství viru v těle a zamezuje tak vývoji těžších forem onemocnění. O podrobnostech by se mělo jednat ve čtvrtek odpoledne.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme