Kdo je budoucí šéf zdravotnictví Blatný? Uznávaný dětský hematolog a pediatr se zkušenostmi z Irska

Zkušený lékař s mezinárodními zkušenostmi. Tak popsal premiér Andrej Babiš (ANO) dosavadního náměstka ředitele Fakultní nemocnice v Brně a od čtvrtka nového ministra zdravotnictví Jana Blatného. Lékař specializující se na dětskou hematologii tak nahradí Romana Prymulu, který byl z čela resortu minulý týden odvolán.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hematolog Jan Blatný, o němž se mluví jako o možném kandidátovi na nového ministra zdravotnictví.

Jan Blatný bude ve čtvrtek jmenován novým ministrem zdravotnictví | Zdroj: Facebook Fakultní nemocnice Brno

Blatný, narozený 24. března 1970 v Prostějově, vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a posléze v roce 2005 získal doktorský titul v oboru pediatrie, v němž od roku 2019 působil jako docent. Hlavní Blatného specializací je léčba děti s poruchou srážlivosti krve. Centrum v Brně, které vede, spolupracuje s nemocnicemi a odborníky po celém světě. 

Prymulu nahradí Blatný. Zeman jmenuje nového ministra zdravotnictví ve čtvrtek

Číst článek

V brněnské fakultní nemocnici pracoval Blatný jako přednosta oddělení dětské hematologie a biochemie. Doposud zastával i funkci zdravotnického náměstka pro tamní dětskou nemocnici - to je jediným ryze dětským lůžkovým zařízením v České republice, které pečuje o hemofilické děti.

Na poli hematologie je tak Blatný uznávanou kapacitou. Působil například jako pedagog na Masarykově univerzitě, je zakládajícím členem Českého hemofilického programu a autorem či spoluautorem řady odborných publikací. Několik let působil i v nemocnicích v Irsku. „Mám úzké vztahy na Bristol a strávil jsem několik let i v Dublinu. Byla to skvělá léta,“ popsal své zkušenosti pro server E15.cz.

Výrazem ocenění práce Blatného bylo například jeho loňské pověření uspořádat v Česku prestižní kongres European Association of Haemophilia and Allied Disorders.

„Je to vynikající pediatr a náměstek pro Dětskou nemocnici. Samozřejmě je nyní situace velmi těžká pro kohokoliv, ale znám ho už 25 let, tak jsem přesvědčen, že pokud bude ministrem, bude to správný člověk,“ řekl o Blatném ředitel Fakultní nemocnice Brno Jaroslav Štěrba.

‚Slušný a pracovitý lékař.‘ Hematolog Blatný by byl dobrým ministrem zdravotnictví, shodují se kolegové

Číst článek

Podle poslance ODS a lékaře Bohuslava Svobody, který byl také šéfem České lékařské komory, je Blatný vynikající odborník na dětskou hematologii. Kladně hodnotí Blatného i poslanec a další nemocniční náměstek Vlastimil Válek (TOP 09).

Postoj k epidemii

Jak uvedla pondělní Mf Dnes, Blatný na začátku epidemie koronaviru mluvil o tomto onemocnění z pohledu hemofiliků, ale i o viru samotném. „Je to trošku horší chřipka a stačí na ni, aby se zásadně omezila pravděpodobnost šíření,“ uvedl Blatný v jednom z internetových seminářů.

Podle deníku takto mluvil na jaře, kdy virus nebyl tolik prozkoumaný a situace byla jiná než dnes. Podle tisku však podobné názory Blatný zastává i nyní, příliš radikální však není. Vyzýval k nošení roušek, k hygieně a k omezení sociálního kontaktu.

Premiér Andrej Babiš (ANO) se s Blatným setkal již v pátek na úřadu vlády. Zemanovi následně v Lánech předal životopis kandidáta, jehož jméno do úterního prezidentova jednání nechtěl komentovat. O kandidátovi předseda vlády pouze řekl, že jde o „zkušeného lékaře s mezinárodními zkušenostmi“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme