Jan Blatný končí ve funkci ministra zdravotnictví. ‚Důvodem je politické rozhodnutí,’ řekl

  • V čele ministerstva zdravotnictví, už nebude stát Jan Blatný (za ANO). O jeho odchodu spekulovala média už v úterý. Blatný poté řekl, že o tom s premiérem Andrejem Babišem (ANO) nemluvil.
  • „Chtěl bych vám sdělit, že pan prezident mne na žádost pana premiéra dnes odvolal. Jako důvod já sám vidím politické rozhodnutí, na které má jistě pan premiér právo,” oznámil na středeční tiskové konferenci.
  • Úřad vlády ještě před konferencí potvrdil Radiožurnálu, že Blatného nahradí ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 10:53 7. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Sám za sebe mám čisté svědomí, že jsem pracoval jen a jen na základě své odbornosti a rozhodoval se vždy na podkladě odborných dat a analýz,“ řekl o svém odchodu. „Dá se to snad interpretovat i tak, že i pan premiér se domnívá, že jsme z nejhoršího venku,“ dodal.

Ministrem zdravotnictví je Arenberger. Nebraňte vakcínám z Ruska a Číny, vyzval ho prezident Zeman

Číst článek

Blatný se stal šéfem resortu v říjnu po odvolání epidemiologa Romana Prymuly a v čele ministerstva tak strávil půl roku. Během tohoto období se v Česku objevila takzvaná britská mutace koronaviru, která je nakažlivější. „Je potřeba říct, že bez pro mnohé nepříjemných opatření by bývala byla nastala katastrofa. Šíření britské mutace se nám podařilo udržet na uzdě,“ dodal.

Blatný přitom v úterý po jednání vlády uvedl, že se premiéra na svůj odchod přímo nezeptal. Připustil nicméně, že k jeho výměně může kdykoli dojít, a dodal, že ho to od práce neodrazuje. Na středeční tiskové konferenci uvedl, že se o svém odchodu dozvěděl v úterý večer, kdy si ho premiér zavolal na Úřad vlády.

Uvedl, že během svého působení nastavili funkční systém očkování. „Pokud budeme dostávat pravidelné dodávky vakcíny, máme v létě vyhráno, zvládneme proočkovat 70 % populace. Pak bude potřeba rozvolňovat opatrně,“ vysvětlil. Epidemie podle něj brzdí a „vše je připraveno k návratu do normálního života“.

Jmenování nástupce

Prezident Miloš Zeman, od kterého požadavek na odvolání Blatného vzešel, vzkázal v úterý prostřednictvím mluvčího pouze to, že plně respektuje právo premiéra navrhnout odvolání a jmenování členů vlády.

Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček ale potvrdil, že se chystá ceremoniál na Pražském hradě. „V 11.30 proběhne na Pražském hradě jmenovací akt,“ uvedl.

Buď rotace, nebo nic. O mém odvolání jsme s premiérem nikdy nemluvili, říká ministr Plaga

Číst článek

V posledních týdnech čelil Blatný kritice premiéra. Mimo jiné za podle něj příliš přísné podmínky pro podávání experimentálních léků na covid-19 nebo za postup při tendru na testy pro školy. Odchod Blatného z čela zdravotnictví před dvěma týdny požadoval prezident Miloš Zeman kvůli ministrovu postoji k ruské vakcíně Sputnik V.

Odchod Plagy?

V tomto týdnu se také spekulovalo o odchodu ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy (za ANO). I ten popřel, že by o něčem takovém věděl. „Ani na radě pro zdravotní rizika, ani na přípravě na vládu, ani na vládě o tom nebyla řeč,” řekl novinářům Plaga. „Mohu potvrdit, že žádné personální změny na ministerstvu školství se nechystají,“ uvedla ve středu dopoledne mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Na twitteru se nicméně ve středu objevil profil označený jménem Martina Přenosilová a s názvem profilu @ministrynemsmt. Jestli se jedná o falešný účet, zatím není jasné. Mluvčí resortu Aneta Lednová pro server Novinky.cz uvedla, že ministerstvo nemá s účtem nic společného.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme