Pokud budete čelit kapacitní krizi, zastavte veškerou neakutní péči, vyzývá Blatný hejtmany a nemocnice

Nemocnice mají v případě kapacitní krize zastavit veškerou péči s výjimkou akutní intenzivní péče. Dopis s tímto doporučením zaslal ve středu hejtmanům a ředitelům nemocnic ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Řekl to České televizi. Kapacita lůžek intenzivní péče v nemocnicích se kvůli koronaviru blíží absolutnímu vyčerpání, volných je nyní zhruba 15 procent.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V nemocnicích bylo v pondělí více než 6500 nakažených novým koronavirem, 1300 z nich vyžadovalo intenzivní péči | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

„Budeme rozlišovat mezi pacienty, kteří jsou s covidem, a těmi, kteří jsou na jednotkách intenzivní péče z jiného důvodu. Laicky řečeno: ostatní péče bude na dva až tři týdny pozastavena,“ sdělil ministr.

Kapacita lůžek se blíží naprostému vyčerpání, není to ničí vina, řekl náměstek Černý

Číst článek

V nemocnicích bylo v pondělí více než 6500 nakažených novým koronavirem, z nich přes 1300 potřebovalo intenzivní péči a 660 umělou plicní ventilaci. Náměstek ministra Vladimír Černý řekl v úterý novinářům, že vyčerpaná, tedy pod pět procent, by kapacita lůžek intenzivní péče mohla být za dva až tři týdny.

Blatný podotkl, že nyní jsou ještě do covidové péče přesouvána lůžka z jiných oddělení. Tím by se kapacita měla zvýšit o několik desítek míst. „Je dohodnuta možnost pomoci ostatního personálu, který není primárně v nemocnicích,“ podotkl ministr. Mezi tento personál patří ambulantní specialisté, studenti nebo například pracovníci Červeného kříže.

Pacienty s covidem-19 bude možné převézt i do nemocnic v Německu. Nabídka německých lůžek se stane součástí českého národního dispečinku volných lůžek. První nabídky spolkové země Sasko jsou na devět volných lůžek. Pomoc s péčí o pacienty nakažené koronavirem nabídly také Severní Porýní-Vestfálsko a Bavorsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme