‚Teď to nehrozí.‘ Citát o tělocvičnách byl vytržený z kontextu, uvedl Blatný k péči o pacienty

Situace v nemocnicích na západě Čech je kritická, ale o něco méně než dřív. Není tak podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) potřeba, aby byli odtamtud pacienti převáženi do Německa. „Není to nemožné, je to alternativa, ale vůbec to neznamená, že bychom nemuseli mít připraveno řešení uvnitř naší země,” řekl v neděli v pořadu Partie. Zatím podle něj nehrozí, že by u nás museli být pacienti v tělocvičnách. „Je to krizový scénář,” dodal.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 14:20 21. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný a odpověď z tiskové konference 19. února 2021 v plném znění

Jan Blatný a odpověď z tiskové konference 19. února 2021 v plném znění | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) v pátek na tiskové konferenci uvedl, že by lidé „ve chvíli, kdy by opravdu došlo k hraničnímu vyčerpání systému v České republice” mohli být umísťovaní i do zařízení, která k tomu neslouží. „Dá se to říct i parafrázovat třeba tím, že by to mohly být i ty tělocvičny,” dodal.

Stát řeší jen aktuální problém, nemyslí dopředu, stěžuje si královéhradecký hejtman Červíček

Číst článek

O dva dny později v pořadu Partie reagoval, že citát byl vytržený z kontextu a že patřil jednomu z kolegů v klinické skupině. „Je to krizový scénář, neznamená to, že budou umisťováni pacienti do tělocvičen,” vysvětloval výrok Blatný v neděli.

Zároveň podle něj zatím není nutné ani to, aby se pacienti z nemocnic třeba v Chebu nebo v Sokolově, které čelí velkému náporu nakažených, přemísťovali do Německa. „V současné době se dokončují formality pro to, aby pacienty bylo možné převézt. Není to tak, že sanitka jen odjede do Německa a je to vyřešeno,” popsal ministr.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš k tomu dodal, že se problematika převozů řeší už od ledna.

Podle Blatného je teď hlavně důležité, aby Češi začali dodržovat protiepidemická pravidla. „Ve chvíli, kdy je nikdo nebude dodržovat, tak je úplně jedno, jaká nařízení nařídíte. Možná je budeme muset i zpřísnit, ale jenom zpřísnění řešením není,” řekl s tím, že roušky je potřeba momentálně nahradit respirátory.

Bartoš k tomu poznamenal, že je potřeba lidi motivovat a dávat jim konkrétní cíle jako například návrat dětí do škol. Ministerstvo pak podle něj přednostně musí řešit velké provozy, kde se virus rychle šíří. „Do rodin, kde se šíří epidemie nejvíce, zasahovat nechceme,” doplnil.

Tendr na testy do škol

Ačkoli otevření některých tříd byla jednou z priorit i pro resort zdravotnictví kvůli víkendové kauze kolem tendru na testovací sady do škol se možná celá akce znovu odloží.

Kdo dodá žákům testy na covid? Babiš žádá zrušení tendru, jedna z firem je napojená na stíhaného Horáčka

Číst článek

„Chci si poslechnout, jestli je něco zpochybněno, ty, kteří výběrové řízení připravovali. Informaci mám jenom z médií, chci si to všechno poslechnout od těch lidí,” uvedl k tomu Blatný.

Server Seznam Zprávy v pátek přinesl informaci o tom, že neveřejný výběr zakázky na testovací sady do škol vyhrála firma Tardigrad International Consulting bez historie, která navíc nesplnila podmínky ministerstva vnitra.

Další společnost Chironax, která se tendru účastnila, nabídla testy levněji, komise ji ale vyhodnotila jako rizikovou. Později se ukázalo, že se o ní zajímal Bezpečnostní informační služba a že je spojená se stíhaným lobbistou Tomášem Horáčkem.

Šéf vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se bránil tím, že společnost vybírala komise odborníků složená ze zástupců resortů vnitra, zdravotnictví a školství. Později dodal, že na členy komise byl vyvíjen při rozhodování „nestandardní nátlak” a že jeden z nich kvůli tomu podal oznámení na policii. Celou věc bude v pondělí řešit vláda.

Respirátory pro děti

Po odvysílání pořadu ještě ministr Blatný pro média řekl, že od úterý budou muset lidé povinně nosit respirátory v obchodech, hromadné dopravě a nemocnicích. „Chceme rovněž, aby to bylo na středních školách, až budou otevřeny,” dodal s tím, že by chtěl, aby tato povinnost platila i pro učitele v školách nebo na pracovištích. Návrh, který ministerstvo v pondělí předloží vládě, zpracovala hlavní hygienička Jarmila Rážová.

„Pro děti do patnácti let je tam vždy alternativa roušek, protože na dětské obličejíky se respirátory nevyrábějí,” vysvětlil ministr. Odmítl ale upřesnit, jestli pro ně tedy bude platit povinnost nosit dvě roušky přes sebe. „Počkejme na finální dokument,” doplnil.

Blatný zároveň zmínil, že do jednotlivých okresů budou v co nejbližší době rozeslány roušky z hmotných rezerv pro ty, kteří si jejich nákup nemohou dovolit. „Snažíme se, aby alespoň pro určitou část lidí, kteří jsou takto sociálně slabí byla zajištěna i dodávka respirátorů. To jsem už viděl v systému dokumentů, že bude navrhovat ministerstvo práce a sociálních věcí,” popsal.

dok, ada Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme