‚Pokud při Úřadu vlády vznikne paralelní ministr, rezignuji,‘ oznámil Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by rezignoval na svou funkci ministra zdravotnictví, pokud by se poradní skupina s epidemiologem Petrem Smejkalem měla stát paralelním ministerstvem zdravotnictví při Úřadu vlády. Blatný ale věří, že se to nestane a že skupina mu bude spíše poskytovat nezávislá odborná stanoviska. Uvedl to v neděli v Otázkách Václava Moravce.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO)

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a premiér Andrej Babiš (ANO) | Foto: EPA-EFE | Zdroj: Profimedia

„Kdyby ministr zdravotnictví neměl vliv na to, jakým způsobem se bude vyvíjet zdravotní politika v této zemi, tak bych rezignoval,“ prohlásil Blatný.

Všichni Blatného muži. Ministrova nová vědecká rada je skoro bez žen

Číst článek

„Ve chvíli, kdy by tady vznikal druhý ministr zdravotnictví, tak beze mě. Ve chvíli, kdy by někdo chtěl vytvářet paralelní strukturu s ministerstvem zdravotnictví, tak to není způsob, který já bych byl schopný nějakým způsobem akceptovat,“ dodal.

O možném odchodu Blatného se spekuluje už delší dobu v souvislosti s eskalací epidemie koronaviru a odchody jeho spolupracovníků. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale odmítl, že by kohokoli z vlády v březnu odvolal.

Vyloučil také odvolání Blatného, i když ho prezident Miloš Zeman označil za vyhořelého a doporučil mu odpočinek. Podle Babiše kolem sebe Blatný nemá dostatečný tým.

Novou tváří epidemie by podle Babiše mohl být Smejkal. ‚Slyším o tom poprvé,‘ reaguje epidemiolog

Číst článek

Poradní skupina by podle ministra měla nezávisle působit při ministerstvu zdravotnictví a Blatný by její doporučení bral do úvahy.

Smejkal se stal v únoru členem Rady vlády pro zdravotní rizika. Odmítl tehdy, že by se chtěl stát novou tváří boje s koronavirem, za kterého ho označil Babiš, nebo novým ministrem zdravotnictví.

Podle Smejkala je třeba změnit přístup k řešení pandemie covidu-19, nikoliv ministra, a vytvořit odbornou instituci, která by stanovila řešení situace. „Proces rozhodování o opatřeních by pak měl být transparentnější,“ uvedl epidemiolog.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme