Žádné dodávky neleží ve skladech. Všechny očkovací látky jsou rozvezeny do krajů, řekl Blatný

Přihlašování zaměstnanců škol k očkování proti covidu-19 začne 27. února, mají od ministerstva školství speciální kód. V pondělí 1. března se připojí senioři nad 70 let, na páteční tiskové konferenci potvrdil avizované spuštění ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Od pondělí budou moci pacienty k očkování registrovat do svých ordinací také praktičtí lékaři, nezapojí se ale všechny ordinace.

Praha (Aktualizováno: 9:00 26. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Blatný | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rozdělení začátku registrace na sobotu a pondělí bylo podle Blatného nutné, aby se nápor na systém rozložil. Čas přihlášení, ani zdravotní stav ale podle něj nebude rozhodovat.

Do čtvrtka bylo v Česku podáno téměř 624 000 dávek vakcíny, zhruba 233 000 lidí už dostalo potřebné dvě dávky vakcíny. Už koncem prosince začalo očkování zdravotníků, od poloviny ledna se přidali senioři nad 80 let. Těch je v současné době registrováno k očkování zhruba polovina.

Ostatní mají oslovit praktičtí lékaři, kteří se od pondělí 1. března mohou také oficiálně zapojit do registračního systému a očkování. Nebudou očkovat lékaři ve všech ordinacích, přihlásilo se jich zhruba 3500 z asi 5500. Kromě osmdesátníků mohou podat vakcínu i mladším.

Šéfové 52 českých nemocnic: Vláda zaspala, meleme z posledního, pomozte nám

Číst článek

„Když ho bude praktický lékař považovat za člověka, který má stejné nebo vyšší riziko než běžný sedmdesátník, tak ho může do systému zaregistrovat a naočkovat,“ uvedl Blatný.

Očkovat budou vakcínou AstraZeneca, která bude do ordinací standardně rozvážená distributorem. Ministr také kritizoval akci, při níž pražští lékaři s pomocí soukromé firmy rozváželi vakcínu do svých ordinací. I forma výdeje z nemocniční lékárny má svá pravidla. Nelze ji distribuovat nějakými svépomocným způsoby, dodal ministr.

Vyočkováno je 85 % dávek, které máme k dispozici. Všechny vakcinační látky jsou do krajů rozdělovány podle klíče 65+, a to podle demografické situace v jednotlivých krajích,“ popsal ministr. „Žádné dodávky neleží ve skladech ministerstva, vlády nebo někoho jiného. Všechny očkovací látky jsou rozvezeny do krajů,“ doplnil Blatný.

jgr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme