Jan Burian ještě neví, zda se na post ředitele první scény vrátí

Odvolaný šéf Národního divadla Jan Burian by mohl dnes odpoledne opět stanout v čele první scény. Na žádost premiéra Jiřího Rusnoka ho chce na post ředitele vrátit ministr kultury Jiří Balvín. Podle Buriana je však nyní situace v divadle velmi vážná, řada zaměstnanců totiž na protest proti jeho odvolání podala výpovědi. To, zda se Burian do čela první scény vrátí, tak zřejmě vyplyne až z dalších jednání.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Burian | Foto: ČTK

„Já si vážím postoje pana premiéra, protože to je chlapské uznat chybu. Zároveň pochopitelně já, než se rozhodnu, musím se sejít se všemi uměleckými šéfy a dirigenty, kteří odstoupili z funkcí a poradit se s nimi, za jakých podmínek a jestli jsou ochotní se do Národního divadla vrátit,“ uvedl Burian.

Získat zaměstnance zpět může být pro Buriana obtížný úkol.

Přehrát

00:00 / 00:00

K tématu odvolání a možného návratu Jana Buriana do čela ND mluvil na Radiožurnálu umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal

„Někteří z nich se vrátili zpátky do svých původních pracovních profesí. Bude se jim hrozně těžko vysvětlovat svým ředitelům v Ostravě a v Bratislavě a v Plzni, že zase dostali nabídku zpátky. Nejsem si vůbec jist tím, že to přijmou, a to by bylo poměrně vážné,“ dodal Burian.

Někteří zaměstnanci, kteří oznámili rezignaci kvůli Burianovu odvolání, také v první reakci na chystaný obrat podmiňovali svůj návrat tím, že ministrem kultury nebude Jiří Balvín.

„Pokud já bych se do Národního divadla vracel, o čemž budu samozřejmě přemýšlet a nevíme, jak se ta situace vyvine, tak v každém případě vím, že se budu vracet do jiného divadla, než jsem ho opouštěl před prázdninami a do divadla, které současný ministr těže poškodil,“ řekl umělecký šéf Činohry Národního divadla Michal Dočekal.

Rusnok nařídil Balvínovi, aby vrátil odvolaného šéfa Národního divadla zpět do funkce

Číst článek

Po tom, co ministr kultury jeden den odvolal ředitele divadla a druhý den ho chce jmenovat, by se podle něj měl nad svým setrváním ve funkci „vážně zamyslet“.

„Pokud byla naděje v osobě Jan Buriana, že na to místo přijde zkušený manažer, tak ta startovní pozice se maximálně ztížila,“ dodal Dočekal.

Zcela rozhodnutý odejít je pak herec Miroslav Donutil. V rozhodnutí ho prý utvrdilo zpráva o Burianově odvolání a obrat už nechystá.

Jiří Balvín a Jan Burian | Foto: Český rozhlas

Balvín odvolal ředitele první scény včera, prý proto, že Burian neprošel řádným výběrovým řízením. Dnes ráno se rozhodl na žádost premiéra vrátit ho do funkce zpět.

Rusnok vysvětlil změnu postoje vlády tím, že v „kulturní frontě“ není poptávka po otevřeném výběrovém řízení. To je podle Dočekala lživá argumentace, kterou je třeba odmítnout.

„My nejsme proti demokracii, není to pravda,“ poznamenal Dočekal s tím, že Burian prošel výběrovým řízením typu, jakým se v západní Evropě vybírají ředitelé velkých scén.

Český rozhlas, Tea Turková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme