Žalobci vrátili případ psychiatra Cimického policii. Většina z 28 znásilnění je podle nich promlčená

Případ psychiatra Jana Cimického, který má podle policie na svědomí 28 znásilnění, se zatím k soudu nedostane. Státní zástupce ho vrátil kriminalistům k došetření. Vypořádat se podle něj musí s tím, že většina stíhaných skutků je už promlčená. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Lékař je podle dřívějších policejních informací podezřelý, že znásilňoval a vydíral ženy od roku 1980 do roku 2016.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatr Jan Cimický

Psychiatr Jan Cimický | Zdroj: Profimedia

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra Jana Cimického začátkem října. Ukončili tím své vyšetřování a spis od nich putoval na Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 8. Do případu ale později zasáhlo nadřízené Městské státní zastupitelství v Praze, uvedl server Aktuálně.cz.

Kriminalisté navrhují obžalovat psychiatra Cimického. Měl znásilnit a vydírat 28 pacientek

Číst článek

„Uložilo Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 8, aby se věcí dále zabývalo. Z důvodu rozsahu věci, počtu skutků a jejich časový odstup od dnešních dnů bude muset podrobněji vypořádat otázku právní kvalifikace skutků s přihlédnutím k úpravě platné v době jejich spáchání a s tím související otázkou promlčení,“ uvedl pro server mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala.

„S ohledem na informace z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 8 mohu doplnit, že věc vrátilo policejnímu orgánu k doplnění vyšetřování za účelem vyjasnění výše předestřených otázek,“ dodal.

Dozorová státní zástupkyně podle informací Aktuálně.cz dospěla k závěru, že 26 z 28 případů znásilnění a vydírání je promlčených. A kriminalisté se s tím budou muset vypořádat. Cimický již dříve obvinění odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu.

Kauza Cimický

Cimického loni na podzim několik jeho pacientek obvinilo ze sexuálního obtěžování či přímo napadení.

V říjnu 2021 na sociální síti obvinila Cimického například herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. Uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy.

Zkušenost s obtěžováním popsala také moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Uvedla, že ji psychiatr před 20 lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat na prsou a líbat. Žena z ordinace utekla.

Prezident Miloš Zeman chtěl Cimickému původně udělit státní vyznamenání, konkrétně medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury. Rozhodnutí učinil v době, kdy ještě nebyla známa obvinění proti Cimickému. Psychiatr se nakonec sám rozhodl vyznamenání nepřevzít.

Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisovaly obtěžování právě z této doby.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme