Psychiatr Cimický nepřevezme státní vyznamenání. Obvinění ze sexuální obtěžování se chce bránit

Psychiatr a spisovatel Jan Cimický se rozhodl, že za současné situace nepřevezme státní vyznamenání, které mu chce udělit prezident Miloš Zeman. Proti tvrzením několika žen, které lékaře obvinily ze sexuálního napadení a obtěžování, se hodlá aktivně bránit, uvedl Cimický ve středu. Prezidentská kancelář uvedla, že Cimického rozhodnutí nepřevzít státní vyznamenání bere na vědomí a respektuje.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 22:07 10. 11. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatr Jan Cimický

Psychiatr Jan Cimický | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

„Státní vyznamenání, na které jsem byl navržen, hodlám s ohledem na události posledních dní nepřevzít. Do doby uzavření této kauzy nechci, aby ocenění udělované každoročně významným osobnostem, které si toto uznání zaslouží, bylo letos jakkoliv zneváženo,“ napsal Cimický.

Státní vyznamenání pro psychiatra Cimického? ‚Zatím se nic nezměnilo,‘ vzkázala hradní kancelář

Číst článek

Obvinění, která jsou nyní vůči němu vznášena, dopadají podle něj hlavně na jeho rodinu, spolupracovníky a také na jeho současné pacienty. „Jsem připraven se plně hájit, neboť si nejsem vědom žádného provinění takového charakteru, o kterém se nyní z veřejného prostoru dozvídám,“ uvedl psychiatr.

K vyjádřením pacientek o jeho údajném chování se kvůli lékařskému tajemství nemůže vyjadřovat. „Má obhajoba z podstaty mého povolání a hlubokému respektu ke všem svým pacientům a profesnímu okolí nebude veřejná,“ dodal.

Cimický, který má dostat od prezidenta Miloše Zemana vyznamenání za zásluhy o stát v oblasti kultury, dříve popřel obvinění herečky a zpěvačky Jany Fabiánové, která v říjnu na sociální síti uvedla, že ji lékař v minulosti sexuálně napadl.

Babiš proti vyznamenání

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí Deníku N řekl, že by Cimický vyznamenání dostat neměl, dokud neočistí své jméno. Předseda vlády mimo jiné podle serveru iROZHLAS.cz uvedl, že ctí presumpci neviny a není schopen posoudit pravdivost výpovědí. S ohledem na závažnost podezření ale považuje za vhodné, aby bylo od udělení vyznamenání upuštěno.

‚Měl bílý plášť a autoritu.‘ Reportérka ČT popisuje příběhy žen, které viní psychiatra Cimického ze zneužívání

Číst článek

Po Cimického odpoledním vyjádření Hrad konstatoval, že ho bere na vědomí. „Oznámení doktora Cimického samozřejmě bereme na vědomí a respektujeme,“ napsal mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Fabiánová podle dřívějších informací Hospodářských novin zveřejnila příspěvek na sociální síti právě v reakci na informaci, že psychiatr dostane státní vyznamenání. Cimický už dříve její obvinění popřel. Lékaře následně z obtěžování či přímo napadení obvinily i další ženy.

V neděli například v pořadu České televize 168 hodin jedna z žen popsala, že ji Cimický jako pacientku v Psychiatrické nemocnici Bohnice v 80. letech sexuálně napadl. Obtěžování v ČT popsaly i další ženy.

Odchod z Bohnic

Někdejší Cimického nadřízený psychiatr Zdeněk Bašný České televizi řekl, že Cimického odchod z bohnické léčebny v roce 1996 souvisel právě se sexuálním obtěžováním. Cimický byl v Psychiatrické nemocnici v Bohnicích primářem socioterapeutického a rehabilitačního oddělení v letech 1981 až 1996. Ženy v médiích většinou popisují obtěžování právě z této doby.

Lékařská komora nedostala na Cimického žádnou stížnost, nemůže se tak obviněními zabývat

Číst článek

Zkušenost s obtěžováním popsala na sociálních sítích také moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka.

Případem se už zabývá pražská policie. Cimický ve středečním prohlášení uvedl, že na vyzvání se samozřejmě vyjádří vyšetřovacím orgánům a bude se aktivně snažit dokázat svou nevinu. „Lékař musí lidem pomáhat, ne být pro ně hrozbou. To jsem vždycky ctil a ctít budu,“ zdůraznil psychiatr a poděkoval za obrovskou vlnu podpory a solidarity, která se mu podle něj dostává od rodiny, odborné i laické veřejnosti a jeho pacientů.

Podle trestního zákoníku, který platil do roku 2010, by byly případné trestné činy promlčené po dvanácti, pěti či třech letech podle závažnosti činu.

Cimický stál mimo jiné řadu let v čele poroty ankety Zlatý Ámos, která vybírá nejoblíbenějšího učitele. Její zakladatel a ředitel ankety Slávek Hrzal dnes Deníku N sdělil, že členství v porotě Cimickému pozastavila. „Situaci budeme řešit na jednání přípravného výboru 29. listopadu. Už dnes je však jasné, že do vyřešení této kauzy bude jeho činnost v porotě pozastavena. O tom, kdo by ho měl nahradit, budeme jednat na přípravném výboru,“ napsal Deníku N Hrzal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme