Dobrovský: Voliči nestojí o politika s vizí, protože každá vize vyžaduje oběti

Dnešní politika, a nejen ta česká, není soupeřením demokratických stran, ale soubojem nepřátel, říká v rozhovoru pro Český rozhlas Plus podnikatel a filantrop Jan Dobrovský. Podle něj je hlavní příčinou vyčerpání témat politiky po druhé světové válce.

Osobnost Plus Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Politika, která měla zabránit podobnému konfliktu, jakým byla druhá světová válka, zařídila relativně nejdelší bezválečné období pro část světa,“ podotýká v pořadu Osobnost Plus Jan Dobrovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí. Hostem je Jan Dobrovský, podnikatel a filantrop

Mezitím se ale vyčerpala jak sociálnědemokratická idea toho, jak má fungovat stát, tak i konzervativní politika.

„Stát se stal povinným starat se o blahobyt svých občanů. Spolu s tím se v důsledku změny technologií komunikace (např. internetu) dostává silnějšího hlasu skupině těch, kteří jsou oslovováni ne vizemi, ale snahou o umenšení vlastních obav.“

Politikům se prý vize nevyplácí. „Protože vyžadují také nějakou oběť od voličů – oběť menší, nebo větší. Ale neházel bych to jen na politiky, protože politici bez vize jsou vlastně přáním voličů. Volič cítí, že politik s vizí má nějaký mravní imperativ. A právě blahobyt přináší to, že žádnou vizi jako voliči nechceme,“ vysvětluje svůj pohled.

„Naše nervozita spočívá v tom, že přicházejí technologická řešení toho, jak se komunikuje politika, a to včetně internetu a sociálních sítí, i v mizení klasických médií, která ověřovala zprávy,“ podotýká Dobrovský.

V protikladu k tomu stojí vlna informací, která přichází ze sociálních sítí. „Ta je řízena algoritmem, který je postaven na reklamě a oslovování budoucích zákazníků, nikoli na kvalitě zpráv,“ upozorňuje.

‚Chybí nám heroismus‘

„Opakovaně říkám, že politikům chybí odvaha a že jsou zbabělí, v mnoha případech daleko zbabělejší než my, kteří je volíme a kteří bychom chtěli v jejich leadershipu cítit nějakou odvahu. Pokud ale národy ztratí heroismus, tak přestanou mít smysl – a mám dojem, že se k tomu blížíme,“ obává se.

ANO si v modelu agentury Kantar pohoršilo. Stále ale jasně vede nad ODS i koalicí Spolu

Číst článek

Chybí nám heroismus jak národní, tak evropský, soudí Dobrovský. „Chybí nám i v tom, kdo bude lídrem Evropy, protože se rozpadají například vztahy mezi Francií a Německem,“ přibližuje.

„Objevuje se velké procento voličů, kteří chtějí volit extremisty, protože se jim zdá, že extremisté ten heroismus mají, že mají i vizi a chtějí posílit národ. Nárůst nacionalismu je způsoben přemírou blahobytu a jistoty, že se nám nemůže nic stát,“ varuje Dobrovský.

Přesto ale vidí podnikatel i dobré a nadějné projekty. „Třeba českou muniční iniciativu, kdy jen o něčem nemluvíme, ale něco skutečně děláme, vnímám jako úžasnou věc, kterou je třeba chápat jako obrovské vzedmutí významu České republiky na trhu států,“ pochvaluje projekt.

„Vize je být odvážnější a jít do věcí, které se netýkají jen nás, protože jsme jen zrcadlením toho, co se děje na globálním Západě,“ zdůrazňuje potřebu změny myšlení nejen politiků, ale i voličů podnikatel a filantrop Jan Dobrovský.

Poslechněte si celou Osobnost Plus Barbory Tachecí v audiozáznamu výše.

Barbora Tachecí, oci Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme