Ať hnutí ANO vybere jiného premiéra než Babiše, pak půjde vytvořit vláda demokratických stran, říká Farský

Starostové a nezávislí ustupují z volebních předsevzetí a jsou ochotni jednat s hnutím ANO. Pro vznik vlády ale mají tři nepřekročitelné podmínky – aby v ní nebyly trestně stíhané osoby, neopírala se o extremisty a byla proevropská. Co všechno je k takovému kroku vede? A co si od toho slibují? I na to ve Dvaceti minutách Radiožurnálu odpovídal poslanec Starostů a nezávislých Jan Farský.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starostové a nezávislí ve volbách říkali, že nebudou o vládě jednat ani s hnutím ANO, ani s SPD, ani s komunisty. Situace se ale podle Farského vyvíjí nečekaně a překotně, že je čas se pokusit zatáhnout za záchrannou brzdu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s poslancem Starostů a nezávislých Janem Farským o tom, proč jsou ochotní jednat o vládě s hnutím ANO.

„Rozhodli jsme se dát minimální průnik dohromady, ten, na kterém se strany, které se v současnosti na vládě nepodílí, shodnou,“ vysvětluje.

Nelíbí se mu například neutrální stanovisko vlády k návrhu okamurovců o obecném referendu, který je podle něj návrhem vlastizrádným. A to, že volby vyhrálo hnutí ANO, starostové sice ctí, ale nelze trvat na tom, aby premiérem byla trestně stíhaná osoba.

„Sice si neříkáme, že máme velkou šanci na úspěch, ale alespoň chceme zkusit tu trajektorii narušit nebo ideálně přesměrovat,“ dodává.

Děsí ho také, že mnoha lidem v hnutí ANO nevadí, že se stávají rukojmím jednoho člověka, který je vtahuje do spolupráce s SPD a komunisty. Ta ale přitom není nutná.

„Stačilo by, kdyby hnutí ANO vygenerovalo jiného kandidáta na premiéra, případně jiného člena vlády,“ říká s tím, že v tu chvíli by bylo možné složit vládu demokratických stran. „To si myslím, že je hodnota, kterou nelze přehlížet,“ uzavírá.

Dvě strany – Starostové a nezávislý a ČSSD – daly svému vedení zelenou k jednání s hnutím ANO o podpoře vlády. I kdyby se ale obě strany s hnutím ANO dohodly, na většinu ve sněmovně to stačit nebude, chyběly by dva hlasy.

Jan Moláček, Prokop Havel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme