Jan Filip: Ústavní zákon nelze projednat ve zkrácené lhůtě
Politici nyní vzhlížejí k senátnímu návrhu ústavního zákona, který leží v Poslanecké sněmovně. Předloha jako jednu z možností, jak dospět k předčasným volbám, předpokládá samorozpuštění dolní komory parlamentu. Podle vedoucího katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jana Filipa ani tento návrh volby neuspíší.
Ústavní zákony totiž nelze projednat ve zrychleném řízení, a Sněmovna by tak musela porušit jednací řád.
"Senátní návrh by nebyl ani aplikovatelný, protože vychází z toho, že by vláda musela podat demisi, takže to by byl asi první krok, ale než by se to projednalo, protože v Poslanecké sněmovně by museli porušit jednací řád, a nemohli by respektovat pravidla. Ústavní zákon nemůže být projednán ve zkráceném jednání - to by trvalo zhruba takových 80 dnů, plus ještě jednání v Senátu, čili to už jsme někde v prosinci. Já si myslím, že tohle neprojde," řekl Filip Rádiu Česko.
Filip zároveň upozornil, že Ústavní soud čeká jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, co se týká ústavních zákonů obecně a jejich posouzení: "Teď bude Ústavní soud posuzovat to, že asi není pravdivé heslo, že ústavní zákon je ústavní zákon, ale že mohou být různé ústavní zákony a že něco prostě za ústavní zákon také třeba nebudeme moci uznat."
POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3:
Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Ve spojení jsme s vedoucím katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Janem Filipem.