Jan Filip: Ústavní zákon nelze projednat ve zkrácené lhůtě

Politici nyní vzhlížejí k senátnímu návrhu ústavního zákona, který leží v Poslanecké sněmovně. Předloha jako jednu z možností, jak dospět k předčasným volbám, předpokládá samorozpuštění dolní komory parlamentu. Podle vedoucího katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Jana Filipa ani tento návrh volby neuspíší.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlajka ČR na budově Poslanecké sněmovny | Foto: Marián Vojtek

Ústavní zákony totiž nelze projednat ve zrychleném řízení, a Sněmovna by tak musela porušit jednací řád.

"Senátní návrh by nebyl ani aplikovatelný, protože vychází z toho, že by vláda musela podat demisi, takže to by byl asi první krok, ale než by se to projednalo, protože v Poslanecké sněmovně by museli porušit jednací řád, a nemohli by respektovat pravidla. Ústavní zákon nemůže být projednán ve zkráceném jednání - to by trvalo zhruba takových 80 dnů, plus ještě jednání v Senátu, čili to už jsme někde v prosinci. Já si myslím, že tohle neprojde," řekl Filip Rádiu Česko.

Filip zároveň upozornil, že Ústavní soud čeká jedno z nejdůležitějších rozhodnutí, co se týká ústavních zákonů obecně a jejich posouzení: "Teď bude Ústavní soud posuzovat to, že asi není pravdivé heslo, že ústavní zákon je ústavní zákon, ale že mohou být různé ústavní zákony a že něco prostě za ústavní zákon také třeba nebudeme moci uznat."

POSLECHNĚTE SI CELÝ ROZHOVOR V MP3:

Přehrát

00:00 / 00:00

Ústavní soud odložil vykonatelnost rozhodnutí prezidenta o vyhlášení předčasných voleb. Ve spojení jsme s vedoucím katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně Janem Filipem.

Marián Vojtek, Václav Pešička, Patricie Polanská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme