Jan Fischer řeší dluhy po prezidentské kampani, chybí mu až osm milionů

Neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer dluží za svou volební kampaň sedm až osm milionů korun. Na Transparentním účtu má přitom jen 17 tisíc korun. Podle serveru idnes.cz proto jedná se svými dřívějšími sponzory, jak dluhy zaplatit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Fischer | Foto: Khalil Baalbaki

Prezidentský kandidát skončil před branami druhého kola přímé volby, další peníze na kampaň měl slíbené jen tehdy, pokud postoupí do finále. Radiožurnálu to potvrdil předseda volebního výboru Fischerova týmu kardiochirurg Jan Pirk.

„Vlastní jednání se sponzory byl úkol pana Fischera. Jak měl peníze přislíbeny, to nevím. Ale hlavní roli hrálo pro některé sponzory to, že nepostoupil do druhého kola, takže některé slíbené věci se nerealizovaly.“

Dluh potvrdil Mladé frontě Dnes i samotný Jan Fischer, podle něj dosahuje ‚několika milionů korun‘.

Přehrát

00:00 / 00:00

Siatuaci Jana Fischera shrnula ve vysílání Radiožurnálu Květa Moravcová

Největším dárcem ve volební kampani byl ocelářský magnát, miliardář Tomáš Chrenek. Druhým největším sponzorem byl směnárník Mikuláš Šveda. Ani on, ani pan Chrenek prý o dalším sponzorování Jana Fischera neuvažují.

Bývalý prezidentský kandidát už musel některé dluhy zaplatit ze svého, zaplatit musel mzdy a uhradit další výdaje, které pokryl 350 tisíci korunami ze svého. Teď se prodává zařízení kanceláře, aby se mohly doplatit další faktury. Svou činnost ukončila Fischerova kancelář už před dvěma týdny.

Jan Fischer teď odjíždí na třítýdenní dovolenou, na které chce přemýšlet o tom, co bude dělat dál. Finanční situaci řešit bude zřejmě i nadále, podle šéfa jeho volebního výboru kardiochirurga Jana Pirka se totiž ozývají podnikatelé, kteří by chtěli neúspěšnému prezidentskému kandidátovi finančně pomoci.

„Pravděpodobně jedná s dalšími subjekty a lidmi, před chvílí se zrovna ohlásil jeden takový, který řekl, že chce Janu Fischerovi v tíživé situaci pomoct, a je to někdo, kdo mu dosud nic neslíbil,“ uvedl Pirk.

Podle Mladé fronty Dnes je možné, že Jan Fischer založí novou politickou stranu.

Květa Moravcová, Tereza Jelínková, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme