‚Není možné přejít to mlčením.‘ Katolická církev nesouhlasí s politickými názory Lipovské a Nerušila

Politické postoje kandidátů do sněmovny za strany s extrémními názory, kteří jsou spojováni s katolickou církví, nejsou postojem církve, napsal předseda České biskupské konference a olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Uvedl to v souvislosti s kandidaturou ekonomky Hany Lipovské za stranu Volný blok a zaměstnance pražského arcibiskupství Josefa Nerušila, který kandiduje za hnutí SPD. S prohlášením se ztotožňuje i pražský arcibiskup Dominik Duka.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„V posledních dnech se objevili v rámci kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny kandidáti, kteří jsou spojováni s římskokatolickou církví, a přitom kandidují za politická uskupení, která je třeba označit za subjekty s extrémními názory. To není možné přejít mlčením,“ uvedl v úterý Graubner v prohlášení.

Radní Lipovská podala trestní oznámení na vedení České televize a společnosti Médea

Číst článek

Radní České televize a ekonomka Lipovská bude kandidovat jako jednička na kandidátce strany Volný blok v Pardubickém kraji, jehož hlavní tváří je nezařazený poslanec Lubomír Volný. Do sněmovny byl zvolen za SPD. Hnutí před dvěma lety opustil.

Kromě svých dřívějších kontroverzních výroků ohledně migrace či kritiky NATO Volný vstoupil v obecnou známost odmítáním nošení roušky ve sněmovně či potyčkou při jejím jednání letos v lednu.

Členku Rady České televize Lipovskou podporoval v její tehdejší kandidatuře Duka, nominovala ji Česká biskupská konference, jíž tehdy předsedal. Kritizovali ho za to třeba senátoři či vedení České křesťanské akademie, protože Lipovská mimo jiné veřejně zpochybnila smysl existence veřejnoprávních médií. Její zvolení pak kritizovala opozice.

Graubner nedávno Lipovskou vyzval k rezignaci, protože podle něj její činnost v radě vyvolává dojem, že hájí zájmy některých konkrétních skupin a osob. Za Lipovskou se naopak postavil Duka.

Pražskou jedničkou na kandidátce SPD bude Josef Nerušil, člen Rady Českého rozhlasu a zaměstnanec pražského arcibiskupství. Podle serveru Seznam Zprávy Nerušil spravuje sociální sítě kardinála Dominika Duky a má na starosti i sociální sítě arcibiskupství.

Graubner s nimi nesouhlasí

„Je třeba deklarovat, že politický postoj těchto osob není postojem církve, pro níž jsou určující principy katolického sociálního učení. (...) Tyto principy jsou zásadní i pro posuzování, zda programy stran a hnutí, za něž tyto osoby kandidují, odpovídají katolické sociální nauce, nebo ne,“ uvedl Graubner.

Doplnil, že se nelze zaštiťovat jednotlivou hodnotou, která sice odpovídá křesťanskému pohledu na společnost a svět, při tom však zamlčovat nebo popírat další křesťanské hodnoty.

„Současně není možné nabízet vize odtržené od reality, které jsou neuskutečnitelné a stavět se tak do role zachránce společnosti, což je ve své podstatě planý předvolební slib,“ uvedl. Nelze podle něj také kandidáty hodnotit jen podle jejich vlastních prohlášení.

„Je třeba zkoumat, zda tyto proklamace odpovídají způsobu jejich života a jaký je celkový systém zastávaných hodnot toho kterého politického uskupení, za něž dotyčný kandiduje,“ dodal předseda České biskupské konference.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme