‚Trauma mnichovské dohody nelze zapomenout.‘ Hamáček připomněl rok 1938 jako zdroj poučení

Trauma mnichovské dohody nelze podle ministra zahraničních věcí Jana Hamáčka (ČSSD) zapomenout. „Je dobré, že se z něj můžeme poučit a máme dnes oporu v evropské spolupráci,“ uvedl v den 80. výročí podepsání na twitteru. Podpisem dohody „o nás bez nás“ odsouhlasili Neville Chamberlain, Édouard Daladier, Adolf Hitler a Benito Mussolini postoupení zhruba třetiny československého území nacistickému Německu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček

Předseda ČSSD Jan Hamáček | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Německý ministr zahraničí Heiko Maas (SPD) v sobotu sdělil, že mnichovská dohoda patří k nejtemnějším kapitolám vzájemných vztahů. Oba ministři pak vyzdvihli spolupráci v Evropské unii.

„Evropskou unii někteří rádi kritizují, ne vždy a ne na všem se v ní shodneme, ale sedíme všichni u společného jednacího stolu, kde jsou jasně dána pravidla. Rozhodujeme kompromisem, ne diktátem,“ uvedl Hamáček (kandiduje v komunálních volbách v Mladé Boleslavi za ČSSD).

‚Obsazování převážně německého území německými oddíly začne 1. října.‘ Přečtěte si text mnichovské dohody

Číst článek

Podle Maaseho představuje Evropská unie protiklad ducha Mnichova. „Namísto práva silnějšího platí síla práva,“ poznamenal také s tím, že obě země, které nyní v unii a Severoatlantické alianci úzce spolupracují, se chtějí za tyto hodnoty a principy zasazovat.

Hitler před 80 lety v Mnichově uspěl podle Hamáčka díky sobectví a ustrašenosti demokratických zemí, které hodily Československo přes palubu. „Pamatujeme na to a nedopusťme, aby zavírání očí před vážnými problémy Evropu rozhádalo a zničilo,“ dodal.

Mnichovská dohoda, která vznikla bez účasti československých zástupců, byla zpočátku vydávána za akt zajišťující Evropě mír. Už za necelý rok se ale kvůli agresi hitlerovského Německa rozhořela druhá světová válka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme