Hamáček neodletí do Moskvy jednat o Sputniku V. Babiš potvrdil zrušení cesty

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) do Moskvy v pondělí neodletí. Informaci Mladé fronty Dnes potvrdil bez dalších podrobností premiér Andrej Babiš (ANO). Právě jeho nesouhlas má být podle zdroje deníku důvodem zrušení cesty. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. Hamáček, Babiš ani ministerstvo vnitra zatím na dotaz ČTK nezareagovali.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 20:35 16. 4. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Babiš dal v minulých dnech opakovaně najevo, že s cestou nesouhlasí. V pátek premiér při návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. Záměr kritizovala ve sněmovně také část opozice.

Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální, řekl Babiš o misi vicepremiéra v Moskvě

Číst článek

Ještě dopoledne se přitom s cestou počítalo. Ministerstvo obrany v pátek napsalo, že na vicepremiérovu žádost zajistí přepravu, a to Airbusem A-319. S informací o zrušení cesty přišel v pátek večer deník Mf Dnes.

Hamáček ve středu oznámil, že v Moskvě bude jednat o případných dodávkách Sputniku V po jejím schválení evropskou lékovou agenturou. Cestu následně zpochybnil premiér Babiš. „Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální,“ uvedl ve čtvrtek v rozhovoru pro Blesk. Podle něho může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení.

Součástí Hamáčkovy delegace v Moskvě měl být i bývalý šéf slovenského parlamentu Andrej Danko. Podle jeho vyjádření pro Deník N se měl Hamáček v Moskvě setkat s ruským ministrem průmyslu a obchodu Denisem Manturovem.

Mezi příznivce očkování Sputnikem V patří prezident Miloš Zeman, který už 10. března požadoval kvůli postoji ke Sputniku demisi ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), jenž byl minulý týden z funkce odvolán. Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy tehdy označil Blatného a ředitelku Státního úřadu pro kontrolu léčiv Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme