Hamáček: ČSSD trvá na dodržování Ústavy, nemá důvod měnit kandidáta na ministerstvo kultury

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš zopakoval, že stojí o to, aby ČSSD změnila kandidáta na ministra kultury. Oznámil to ministr vnitra a předseda strany Jan Hamáček. Sociální demokracie ale podle něj trvá na dodržování Ústavy a koaliční smlouvy. A svého kandidáta Michala Šmardu z ČSSD měnit nehodlá. Hamáček pak nechtěl upřesnit, dokdy by mohla ČSSD vyčkávat.

Video Praha (Aktualizováno: 11:10 19. 8. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček zopakoval, že prezident Miloš Zeman se pohybuje „evidentně mimo Ústavu“, když na konci července sice po měsících vyčkávání odvolal ministra sociální demokracie Antonína Staňka, ale současně místo něj nejmenoval jeho nástupce.

„Pokud nebude moci ČSSD vybírat své ministry, nemá ve vládě co dělat,“ konstatoval Hamáček. Předseda ČSSD také odmítl kritiku, kterou premiér Andrej Babiš o víkendu mířil na kandidáta ČSSD Michala Šmardu a na jeho schopnosti reprezentovat ve funkci ministra kultury.

Hamáček také řekl, že v pondělí neslyšel od Babiše konkrétní návrh řešení. A připomněl, že premiér Babiš se v úterý kolem páté hodiny odpoledne sejde s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Řešit mají právě i situaci na ministerstvu kultury. „Uvidíme, jak ta schůzka dopadne, za sociální demokracii není žádná změna,“ uvedl Hamáček. 

Babiš chce, aby vláda pokračovala. Místopředseda ČSSD Šmarda by se podle něj měl vzdát nominace

Číst článek

Babiš slíbil, že přijde s řešením 26. srpna, dodal. „Otázka je, jaké to řešení bude a zda bude případně v souladu s koaliční smlouvou,“ podotkl Hamáček.

Předseda ČSSD také odmítl Babišovu argumentaci, že formulace z koaliční smlouvy mu umožňují navrhovat ministra vybraného ČSSD, nikoliv přikazují.

„Je tam také napsáno, že sociální demokracie má pět ministrů, tam žádný podmiňovací způsob není,“ uvedl. Spor podle něj není ani tak o jednom jménu, ale o dodržování Ústavy. „My jsme z mého pohledu v pravdě. Tou stranou, která se domáhá pravdy, je sociální demokracie. Já žádné deadliny dávat nebudu,“ dodal.

Šmarda přitom v pondělí na svém facebooku změnu nominace nepřímo připustil. Není podle něj třeba z ní mít strach. „Máme docela dost lidí, kteří to určitě zvládnou. Odborně, manažersky, politicky i lidsky. Jen nevím, jestli můžeme panu premiérovi slíbit, že budou dost nekritičtí, tiší a poslušní,“ reagoval na Babišovu výtku, že útočil na další ministry ve chvíli, kdy ve vládě ještě ani nebyl.

Hledání nového ministra

Spor o nového ministra už trvá čtvrt roku. Zeman na konci července po dvou měsících od doručení návrhu premiéra odvolal ministra kultury Antonína Staňka, ohledně jeho nástupce se ale slíbil vyjádřit až v polovině srpna.

Zeman nejmenuje Šmardu ministrem kultury. Požádal Hamáčka o jiného kandidáta

Číst článek

Minulý týden pak prezident požádal předsedu ČSSD Hamáčka, aby mu na post ministra kultury navrhl jiného kandidáta.

Přes svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že kandidát sociálních demokratů Šmarda se podle něj nikdy problematikou české kultury nezabýval, a proto není odborně kompetentní vykonávat funkci ministra kultury.

V závěru minulého týdne Šmardu odmítl i Babiš, mimo jiné kvůli jeho výrokům z poslední doby.

Po odvolání Staňka z čela resortu kultury k 31. červenci je resort bez ministra, prozatímně ho vede ekonomický náměstek René Schreier.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme