Třikrát a dost. Hamáček chce rychleji dostat ze země cizince odsouzené vícekrát za úmyslné trestné činy

Proces by se měl zkrátit na šest měsíců, zatímco nyní trvá podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) třeba i šest let. Pozměňovací návrh k vládní novele cizineckého zákona dostane k projednání sněmovna. Ukončení pobytu je možné jen za úmyslné trestné činy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra a zahraničí Jan Hamáček | Zdroj: Úřad vlády

Ministr Jan Hamáček v pátek v Poslanecké sněmovně novinářům řekl, že v současnosti řízení trvá dva roky i více. V posledních letech 2016 a 2017 bylo takových řízení vždy kolem 400, uvedl.

Migrace východoevropanů do sociálního systému? Německá města chtějí omezit přídavky na děti

Číst článek

Ministerstvo vnitra by mělo podle Hamáčkova návrhu dostat možnost snáze zrušit platnost povolení pobytu k cizinci, který byl v Česku třikrát odsouzen za úmyslný trestný čin.

Podle současné právní úpravy může resort zrušit cizinci platnost povolení bez toho, aby musel přihlížet například k tomu, zda má v Česku rodinu, až po čtyřnásobném odsouzení. Přímo zrušit ho pak může v případě odsouzení na víc než tři roky.

Soudní přezkum zůstane

Proti rozhodnutí o zrušení pobytu by se podle Hamáčkova návrhu už nešlo odvolat ke Komisi pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců. Soudní přezkum by zůstal, ale soud by měl na rozhodnutí stanovenou lhůtu 90 dnů. Stejnou dobu by dostal v případě kasační stížnosti i Nejvyšší správní soud.

„Není možné, aby proces odebrání povolení k pobytu u někoho, kdo se opakovaně dopouští trestné činnosti na našem území, trval třeba dva, ale klidně také šest let,“ řekl Hamáček.

Kabinet poslal návrh novely cizineckého zákona do Parlamentu v červnu. Úprava má přinést například povinnost absolvovat integrační kurz a možnost zavést kvóty pro vydávání povolení k dlouhodobému pobytu za účelem výdělečné činnosti.

Změna by podle vicepremiéra Richarda Brabce (ANO) mohla pomoct studentům a vědcům ze zahraničí, kteří by chtěli v Česku zůstat. Na hledání práce by nově měli dostat devět měsíců.

Zákon o pobytu cizinců se měnil naposledy loni, kdy prezident Miloš Zeman podepsal kritizovanou novelu, která zpřísnila podmínky pro pobyt cizinců v Česku. Na Ústavní soud se kvůli normě obrátila část senátorů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme