Hamáček: S některými názory z Letné se lze shodnout, s jinými ne. Premiéra mohou vyměnit jen volby

Demonstrace jsou cestou, jak vyjádřit politický postoj. S některými názory, které zazněly na nedělní manifestaci na Letné, jež byla největší od roku 1989, se lze shodnout, s dalšími ne, další je možné vyřešit pouze volbami, řekl v pondělí po jednání vlády novinářům předseda koaliční ČSSD a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pozice ministra vnitra Hamáček ocenil, že demonstrace byla klidná. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hamáček uvedl, že možnost svobodně vyjadřovat své politické názory, byla přesně tím, o co usilovali lidé před 30 lety, kdy se na Letné naposledy v podobném měřítku demonstrovalo. Na nedělním protestu podle něj zaznívala široká škála názorů, zahlédl pravicové, ale i extrémně levicové transparenty.

Hra o počet demonstrantů: Hamáčkovi přijde odhad v SMS, jiní spoléhají na fotky a matematiku

Číst článek

V některých věcech se podle něj lze s demonstranty shodnout. „Nezávislost justice je prioritou sociální demokracie a celé vlády,“ řekl. S některými názory se podle něj shodnout nemůže, další lze vyřešit jen volbami.

„Pokud někdo deklaruje, že jeho hlavní cíl je zbavit se současného premiéra, tak vzhledem k tomu, že hnutí ANO disponuje 78 poslaneckými hlasy a jasně řeklo, že žádná změna na pozici premiéra možná není, tak jediná možná změna jsou volby,“ dodal pro Radiožurnál.

Koalice pokračuje

„Koaliční smlouva platí. Předsednictvo sociální demokracie rozhodlo o tom, že budeme ve vládním projektu pokračovat za jasně stanovených podmínek, které jsme sdělili po jednání předsednictva. Nepředpokládám, že by se na tom stanovisku před středečním hlasováním něco měnilo,“ řekl Radiožurnálu ke stávajícímu fungování koalice Hamáček.

Jak se situace bude vyvíjet dál z hlediska fungování vládní spolupráce a otázek, které sociální demokracie nastolila, se dle Hamáčka ukáže časem. Na jednání vlády v pondělí premiéra Babiše s průběhem nedělní demonstrace nekonfrontoval.

Z pozice ministra vnitra ocenil, že demonstrace byla klidná. „Jsem rád, že se to obešlo bez jakýchkoliv excesů,“ uvedl ministr vnitra Hamáček. Poděkoval za to účastníkům, policistům i záchranářům a hasičům.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme