Pokud bude Semín zvolen do Rady ČTK, nemá podle Hamáčka koalice smysl. ‚My ho nevolili,‘ oponuje Babiš

Zvolení kandidáta SPD Michala Semína do Rady České tiskové kanceláře by znamenalo ztrátu důvěry ve vládní koalici hnutí ANO a ČSSD. Před jednáním vlády to řekl šéf ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček. Semín je podle Hamáčka nepřijatelný a jeho případná podpora ze strany poslanců hnutí ANO by byla „obrovský problém". V tom případě by podle Hamáčka nemělo smysl v koaliční spolupráci pokračovat.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:00 17. 6. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda ČSSD Jan Hamáček a šéf ANO Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas/Filip Jandourek, Český rozhlas | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hlasování ve sněmovně budou předmětem úterní koaliční rady. Musíme si dořešit tu debatu z minulého týdne, kdy jsme se hlavně věnovali fungování v Poslanecké sněmovně, abychom se vzájemně nepřekvapovali,“ uvedl Hamáček. Dodal, že podpora kandidátů SPD ze strany ANO v některých personálních otázkách je věc, která je pro ČSSD nepřijatelná.

„Pan Semín je pro nás nepřijatelný. To by znamenalo, že ta důvěra prostě nefunguje. Pokud bychom si nebyli schopni věřit v takto základních věcech, pak nemá smysl v tom pokračovat,“ řekl.

Na Hamáčkovo vyjádření reagoval premiér Andrej Babiš (ANO). Uvedl, že hnutí ANO kandidáta SPD Michala Semína do Rady ČTK nevolilo a volit nebude. Podle jeho slov nechápe, proč to šéf ČSSD Hamáček říká. Označil informaci o předchozí podpoře Semína ze strany jeho hnutí za nesmysl.

Židovské obce kritizují kandidaturu Semína do rady ČTK. ‚Vyjdu i s Židy,‘ reagoval

Číst článek

Poslanecká sněmovna na počátku června nezvolila žádného z kandidátů na dvě místa v Radě ČTK, která se uvolní 20. června. Ke zvolení bylo nutných 89 hlasů. Semín navržený SPD jich získal 83.

Do druhého kola volby kromě něj postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup s 82 hlasy, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovaný Piráty a lidovci se 72 hlasy a bývalý předseda rady Tomáš Mrázek navržený ODS s 36 hlasy.

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby. ČTK veškeré své náklady hradí z komerční činnosti.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek minulý týden napsal, že ANO usiluje o zvolení svého kandidáta Soukupa. „Je to tajná volba a já na rozdíl od médií nevím, jak kdo hlasoval,“ uvedl.

Proti volbě činovníka spolku Akce D.O.S.T Semína se minulý týden postavila například Federace židovských obcí. Semín podle ní vystupuje antijudaisticky a dohled nad veřejnoprávní tiskovou agenturou by neměl být svěřován lidem s fundamentalistickým viděním světa.

ztr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme