Chtěl vyměnit Hamáček milion dávek Sputniku V za mlčení o Vrběticích? ‚Lež a spekulace,‘ reaguje ministr

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) plánoval před vypuknutím vrbětické kauzy skutečně odjet do Ruska. Na jednání v Moskvě chtěl vyjednat dodávky milionu dávek vakcíny Sputnik V a setkání prezidentů Joea Bidena a Vladimira Putina v Praze, tvrdí server Seznam Zprávy s odvoláním na své zdroje. Ty navíc uvádějí, že výměnou měl nabízet mlčení o detailech výbuchu muničního skladu ve Vrběticích. Hamáček zjištění odmítá, podle něj jde o lživé spekulace.

Aktualizujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Hamáček zjištění o náplni jednání na ministerstvu vnitra z 15. dubna odmítá | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O plánu měl Hamáček mluvit na schůzce, kterou svolal 15. dubna na ministerstvu vnitra – tedy den poté, co veřejně oznámil své plány o cestě do Moskvy, kde chtěl jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V. Přitom v té době již měl k dispozici informace o zapojení ruských agentů do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích.

11 dní, které předcházely odhalení ruských špionů: utajená schůzka, odvolání ministra, cesta pro Sputnik

Číst článek

Server Seznam Zprávy nyní s odvoláním na zdroje z řad účastníků schůzky tvrdí, že skutečná Hamáčkova strategie byla jiná. V Rusku chtěl nejen hovořit o dodávkách vakcíny Sputnik V, ale i o možnosti konání vrcholného politického summitu Joea Bidena a Vladimira Putina v Praze – to vše za tiché upozadění vrbětické kauzy, která následně vyústila v mezinárodní skandál a vyhoštění desítek diplomatů.

O tomto „obchodu“ měli podle serveru Seznam Zprávy vědět i účastníci schůzky na ministerstvu vnitra – velvyslanec v Rusku Vítězslav Pivoňka, ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Marek Šimandl, ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun, policejní ředitel Jan Švejdar i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Ti účast na jednání podle serveru sami potvrdili, o náplni schůzky mluvit odmítli. Jednání se naopak nezúčastnil zástupce Bezpečnostní informační služby (BIS), podle informací serveru nejspíše vůbec nedostal pozvánku.

Kauza Vrbětice

  • 6. dubna – Ministra vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se schází s šéfem Bezpečnostní informační služby Michalem Koudelkou dozvídá se poprvé o kauze Vrbětice. Řekl to v rozhovoru pro DVTV.
  • 7. dubna – Hned v 7 hodin ráno zasedá vládní výbor pro zpravodajskou činnost, který má pod sebou premiér Andrej Babiš (ANO). Kauza Vrbětice se poprvé oficiálně řeší na vládní úrovni.
  • 12. dubna – Jan Hamáček ohlásil cestu do Moskvy kvůli vakcíně Sputnik V. Později uvedl, že měla být součástí operace Vrbětice.
  • 13. dubna – Jan Hamáček objednává vládní letoun do Moskvy, jak řekl pro iROZHLAS.cz. Současně ten den prodělal lehký kolaps.
  • 14. dubna – Hamáček oznámil, že pověřil české velvyslance v USA a Rusku, aby nabídli Prahu jako místo možného setkání prezidentů obou zemí Joea Bidena a Vladimira Putina. Současně potvrdil cestu do Moskvy.
  • 15. dubna – Klíčová schůzka Jana Hamáčka s velvyslancem Vítězslavem Pivoňkou a zástupci bezpečnostních složek, na které měl Hamáček podle serveru Seznam Zprávy plánovat výměnný obchod.
  • 16. dubna – Premiér Andrej Babiš (ANO) obdržel zprávu BIS o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích.
  • 17. dubna - Premiér Andrej Babiš (ANO) na mimořádné tiskové konferenci informuje veřejnost o tom, že obdržel informace „o závažných skutečnostech týkajících se bezpečnosti naší země“.

Hamáček se původně podle Seznam Zpráv opíral o argument nejvyššího státní zástupce, který tvrdil, že kauza bude s největší pravděpodobností odložena, a u soudu tedy neskončí. Podle zdrojů serveru ho účastníci schůzky od plánu odrazovali.

Podporu získal Hamáček původně jen u velvyslance Pivoňky. I ten nakonec obrátil a Hamáčka přesvědčil, aby od plánu ustoupil – a to díky potvrzení podezření, že si Rusové budou jednání nejspíše nahrávat.

V médiích pak ministr vnitra zastíral, že by o cestě do Moskvy vůbec uvažoval, označil ji za pouhou kamufláž. „Věděl jsem dopředu, že se neuskuteční a konat se nebude,“ řekl Hamáček Deníku N. Premiér Andrej Babiš však jeho verzi nepotvrdil.

‚Spekulace a lži‘

Hamáček v tiskové zprávě zjištění serveru Seznam Zprávy odmítl a informace označil za spekulace. „Článek je postaven na spekulacích a lžích, které žádný z účastníků nepotvrdil a nemohl potvrdit, protože se tak nestalo. 

Jediným tématem schůzek byl dopad kauzy Vrbětice na bezpečnost státu a vztahy mezi Českou republikou a Ruskem, mimo jiné z toho důvodu, že média měla prokazatelně část informací o kauze Vrbětice a hrozil jejich únik. I z toho důvodu je konstrukce Janka Kroupy naprosto nelogická,“ napsal vicepremiér.

O náplni schůzky mluvil Hamáček v úterý ráno, tedy krátce po vydání článku. „S odstupem času to možná nebyl nejlepší nápad, ale v té době nás nic lepšího nenapadlo. Cesta se odehrát neměla. Teď se objevily informace, že jsem jel do Moskvy kauzu vyzradit za dodávky Sputniku, což je nesmysl,“ řekl v rozhovoru pro DVTV.

Hamáčka tak nemrzí, že z cesty do Moskvy sešlo, Česká republika podle něj celou situaci zvládla důstojně, aniž by byly ohroženy její bezpečnostní zájmy. „Svědomí mám čisté. Na konci byla nejúspěšnější česká bezpečnostní operace,“ uvedl pro DVTV. „Očekával bych, že týmu na ministerstvu vnitra někdo poděkuje,“ dodal vicepremiér.

tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme