Vláda projedná cílená opatření pro Královéhradecký a Karlovarský kraj, uvedl Hamáček

Vláda bude ve čtvrtek jednat podle vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) o cílených opatřeních proti šíření koronaviru v Karlovarském a Královéhradeckém kraji. Řekl to po středečním zasedání Ústředního krizového štábu, kterému předsedá. Oba regiony jsou nyní epidemií nejvíce postiženy. Hamáček však odmítl, že by se chystalo hermetické uzavření krajů.

Tento článek je více než rok starý.

Sledovali jsme online Praha (Aktualizováno: 12:41 10. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Celkově se podle Hamáčka v Česku na zhoršující se situaci s covidem podílí vzrůstající podíl takzvané britské mutace koronaviru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

O plánech vlády již byli informováni i hejtmani. „Ministerstva zdravotnictví a vnitra mě seznámila s tím, že by chtěli v některých částech našeho kraje omezit pohyb lidí, kteří tam nežijí a nepracují. Nejedná se o uzavření, jde spíše o preventivní opatření, které by zabránilo, aby tam cestovali lidé, kteří tam nemají co dělat,“ řekl Radiožurnálu o chystaných restrikcích hejtman Královéhradeckého kraje Martin Červíček (ODS).

Britská mutace koronaviru se na Trutnovsku potvrdila u 60 procent vzorků. V Praze u méně než desetiny

Číst článek

„Rámcově by mělo jít o intenzivní používání a vymáhání ochranných osobních pomůcek, ať už ve veřejném prostru, v MHD, budovách, obchodech nebo zaměstnání. Je to omezení kontaktů mezi lidmi na nejnižší možnou úroveň a omezení mobility. To se ale nebude týkat dojezdu do zaměstnání, zajištění základních životních potřeb, případně návštěvy zdravotnických zařízení,“ uvedl karlovarský hejtman Petr Kulhánek (za STAN).

V Karlovarském i Královéhradeckém kraji jsou velké problémy s lůžkovou kapacitou nemocnic a pacienti odtud musí být převáženi do jiných regionů. Kritická situace má podle Hamáčka v Karlovarském a Královéhradeckém kraji dopad i na dostupnost péče o jiné než covidové pacienty.

Celkově se podle Hamáčka v Česku na zhoršující situaci s covidem podílí vzrůstající podíl takzvané britské mutace koronaviru, která je agresivnější než dosavadní. Červíček si navíc ve středu stěžoval na způsob informování státu o šíření nakažlivější mutace v kraji. Státní zdravotní ústav na webu uvedl, že na Trutnovsku byla na začátku ledna britská varianta koronaviru ve více než 60 procentech zkoumaných vzorků, na Náchodsku v 45 procentech.

Vývoj epidemie

V Královéhradeckém kraji se nákaza koronaviru nadále nejrychleji šíří v okrese Trutnov. Na Trutnovsku za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel zhruba 1087 případů, před týdnem činil sedmidenní nárůst zhruba 1038 případů, o týden dříve podle tohoto propočtu zhruba 955 případů. Ve většině okresů kraje bylo za posledních sedm dní zaznamenáno nadprůměrné šíření nákazy.

Na špici v šíření nákazy je nyní okres Cheb v Karlovarském kraji, kde za posledních sedm dní přibylo v přepočtu na 100 000 zhruba 1101 případů. Podle ministerstva zdravotnictví není v Karlovarském kraji žádné volné lůžko ze 78 intenzivních na JIP/ARO. Volné není ani žádné z osmi dodatečně upravených intenzivních lůžek pro pacienty s covidem. Standardních lůžek s kyslíkem je volných 47 z 598, z toho je 18 pro pacienty s covidem. Takzvaně reprofilizovaných standardních lůžek s kyslíkem pro nemocné s covidem je v kraji volných šest z 20. Není k dispozici jediný přístroj ECMO na mimotělní okysličování krve.

Také nemocnice v Královéhradeckém kraji jsou plné. Z přetížené nemocnice v Náchodě záchranáři odvezli 15 pacientů s covidem do nemocnic na Moravě.

Nouzový stav

Hamáček také hovořil o tom, jak by vláda postupovala v případě, že by poslanci neschválili prodloužení nouzového stavu. Kabinet by podle ministra vnitra vyhlásil po 14. únoru veškerá možná opatření proti koronaviru podle předpisu zákona o ochraně veřejného zdraví.

Hamáček také varoval, že v případě ukončení nouzového stavu by nemohla armáda pomáhat v nemocnicích, zdržely by se i chystané nákupy testů kvůli návratu žáků do škol. „Je třeba mít na paměti, že nám jde o lidské životy. A neměli bychom je vystavovat riziku proto, že nejsme schopni se dohodnout,“ konstatoval.

Ministr vnitra tak věří, že má smysl s opozicí jednat. Chce tak apelovat na opoziční strany i hnutí ANO, aby dohoda vznikla. Zároveň upozornil, že opoziční návrhy mají velké rozpočtové dopady a opozice při tom hlasuje proti rozpočtu jako celku. Neustálé debaty o prodlužování nouzového stavu označil za české specifikum. „U nás je z toho hlavní kolbiště mezi vládou a opozicí, je to špatně,“ uvedl Hamáček.

Ondřej Vaňura, Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme