Hamáček se nabídl, že v Moskvě osobně předobjedná Sputnik V. Na schválení vakcíny od EMA trvá

Vicepremiér a znovuzvolený předseda ČSSD Jan Hamáček chce, aby bylo Česko připraveno na okamžitý nákup ruské vakcíny proti koronaviru Sputnik V, až ji schválí Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). Neschválenou vakcínou by podle něj Česko očkovat nemělo a nebude. Novinářům na tiskové konferenci současně řekl, že vnímá snahy, například Německa, vakcínu si předjednat. Uvedl, že v případě nutnosti je ochoten odcestovat i do Moskvy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamáček trvá, aby se v Česku očkovalo jen schválenými vakcínami, o nákupu Sputniku V chce ale jednat předběžně | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hamáček by tam mohl zamířit jako ministr pověřený vedením ministerstva zahraničí, ze kterého odvolal stranického protikandidáta Tomáše Petříčka.

Jak dostat vakcínu Sputnik V do Česka? Ministr Arenberger má dvě možnosti. Ani jedna není reálná

Číst článek

„Nikdo nikoho nebude očkovat neschválenou vakcínou,“ uvedl Hamáček. Je ale podle něj třeba „ukončit ideologickou debatu“ o Sputniku a počkat na rozhodnutí EMA.

Chybou by podle něj bylo „zůstat stát v koutě“ ve chvíli, kdy celá řada zemí tento preparát mezi používané očkovací látky zařadí. Zvlášť ve chvíli, kdy možná budou scházet již nasmlouvané vakcíny západní provenience.

Podle Hamáčka je třeba, aby ve chvíli schválení preparátu měla Česká republika s výrobci vakcíny uzavřenou dohodu, aby byla schopna nahradit výpadky u jiných očkovacích látek. „Jsem ochoten odcestovat do Moskvy. Alfa a omega je, že vakcína bude schválena,“ konstatoval.

Rakousko si od Ruska může pořídit milion vakcín Sputniku V, oznámil kancléř Kurz

Číst článek

Dlouhodobým zastáncem ruské vakcíny Sputnik V je prezident Miloš Zeman, který už 10. března požadovala kvůli postoji k Sputniku konec ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO), který byl minulý týden z funkce odvolán.

Zeman v rozhovoru pro Parlamentní listy tehdy označil Blatného a ředitelku Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Irenu Storovou za hlavní překážky pro dodávky Sputniku V.

Prezident tehdy řekl, že odmítáním ruské vakcíny jsou „vinni faktem, že i nadále budou zbytečně umírat naši lidé“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme