Kdo dodá žákům testy na covid? Babiš žádá zrušení tendru, jedna z firem je napojená na stíhaného Horáčka

  • Testy do škol má dodávat firma Tardigrad International Consulting, podle zjištění Seznam Zpráv ale nesplnila požadavky ministerstva vnitra. Premiér Andrej Babiš (ANO) žádá vysvětlení a zrušení celého tendru. „Firmy se mi nyní ozývají a posílají mi kritiku na samotný výběr dodavatele antigenních testů,“ řekl.
  • Jedna z firem, která si na výběrové řízení stěžuje, byla přitom vyřazena kvůli spojení se stíhaným podnikatelem Tomášem Horáčkem.
  • Šéf resortu Jan Hamáček (ČSSD) se brání tím, že vítěznou společnost vybírala komise složená ze zástupců třech resortů. Informace chce vládě předložit v pondělí. Uvedl také, že na členy komise byl ze strany firem vyvíjený nátlak.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:38 20. 2. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš a Jan Hamáček

Andrej Babiš a Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo vnitra na konci pracovního týdne oznámilo, že testy pro testování do škol dodá společnost Tardigrad International Consulting. Díky čínským testům Lepu, kterými se vzorky odebírají z kraje nosní dírky, se děti měly 1. března vrátit do škol.

Ministerstvo vnitra zařizuje antigenní testování žáků. Osloví celkem šest dodavatelů

Číst článek

„Celkem jsme obdrželi devět nabídek, které posoudila komise z hlediska ceny a schopnosti dodat požadované množství. Jediná firma nabídla kompetitivní cenu a schopnost dodávek v požadovaném čase,“ řekl k tendru Jan Hamáček (ČSSD).

Zakázka ale kvůli stále trvajícímu nouzovému stavu probíhala neveřejně a visí nad ní tak několik otazníků. Jak zjistil server Seznam Zprávy, resort například v zadávací dokumentaci požadoval, aby firma dodala 914 680 kusů testovacích sad a to nejpozději do 25. února.

Společnost to ale nebyla schopná zaručit, do konce měsíce jich má podle Hamáčka přivést jen 800 tisíc. Ředitelka firmy Monika Jírovcová v dopise zaslaném médiím uvedla, že pro Tardigrad není problém dodat milion testů, ale až 28. února. 

Na základě toho, co jsem si přečetl, se mi ten výběr nelíbí, reagoval v sobotu pro Radiožurnál premiér Babiš. Uvedl, že podle něj komise pracovala pod tlakem. Nemůžeme si dovolit v situaci, kdy umírají lidé, takové přešlapy. Mělo by se to zrušit a udělat znovu,“ dodal.  

Pro Seznam Zprávy premiér uvedl, že chce, aby antigenní testy pro žáky nakupovaly do budoucna Státní hmotné rezervy. „V pondělí s tím půjdu na vládu,“ uvedl Babiš. 

Ohledně tohoto kroku se vyjádřil šéf hmotných rezerv Pavel Švagr tak, že debata na toto téma už proběhla v rámci jednání Ústředního krizového štábu: „My jsme říkali, že do státních hmotných rezerv kupujeme státní hmotné rezervy. Zákon nám neumožňuje kupovat do běžné spotřeby. To bylo naše stanovisko. V dalším už jsme pak osloveni nebyli,“ reagoval pro Radiožurnál.

Levnější testy od jiné firmy

Tardigrad International Consulting zároveň neposkytla ani nejlevnější nabídku, jednu sadu prodává za 65 korun. Do soutěže se přitom přihlásila také společnost Chironax, která by každou sadu dodala o jedenáct korun levněji a navíc by garantovala dodání do konce února.

Podle ministerstva vnitra ale byla firma Chironax riziková, protože byla v minulosti spojená s obchody obviněného lobbisty Tomáše Horáčka, jak upozornil například server iDnes.

Ve spojení s Horáčkem ale premiér problém nevidí, ačkoli podle informací Seznam Zpráv před firmou Chironax měla varovat BIS„Pokud si člověk dobře ošetří kontrakt a nehrozí riziko, že ten dodavatel dodá špatné zboží a navíc tím státu ušetří peníze, tak nevím, kde by finanční riziko v tomto případě vůbec nastalo,“ reagoval Babiš, který měl přitom v minulosti s Horáčkem problém kvůli sponzorství hnutí ANO.

Na svůj osobní blog během soboty Hamáček napsal, že komise byla vystavena tlaku některých uchazečů.

Firmy by od státu mohly dostat příspěvek na testování zaměstnanců, šlo by i o kloktací nebo žvýkací testy

Číst článek

„Společnost byla komisí vyhodnocena jako riziková z hlediska ekonomických veřejně dostupných dat a dále z hlediska spolehlivosti,“ vysvětlil dále mluvčí resortu Ondřej Krátoška. Chironax přesto vyhrál dvě zakázky Státních hmotných rezerv a už půl roku jim dodává ochranné pomůcky v řádu desítek milionů korun.

Zatím tak není jasné, podle jakých podmínek Hamáčkův resort testy vybral. Premiér Babiš už proto požádal Hamáčka o vysvětlení. „Obdržel jsem plno stížností na to řízení. (...) A pokud to skutečně vyhrála firma, která nemá žádnou historii, tak je to samozřejmě špatně. Je potřeba, aby to ministerstvo vnitra vysvětlilo. Požádal jsem pana ministra (Jana Hamáčka - pozn. red.), aby to podrobně předložil na vládu na pondělí a aby se rozhodlo, co s tím, protože ten cenový rozdíl je samozřejmě obrovský,” řekl Radiožurnálu.

V reakci na to ministr vnitra uvedl, že firmu vybírala komise složená ze zástupců ministerstev vnitra, zdravotnictví a školství. Na twitteru v sobotu napsal, že postup komise skutečně vláda posoudí a to v pondělí. „Navrhnul jsem panu premiérovi, že ministerstvo vnitra předloží na pondělní vládu veškeré podklady týkající se výběru testů do škol. Požádám i o účast bezpečnostních služeb,” doplnil.

K pochybnostem o historii firmy napsala Jírovcová: „Tardigrad byl založen už v roce 2016, od té doby podáváme daňová přiznání. Jejich nezveřejnění v rejstříku je naše chyba. I když údaje nezveřejňuje podle odhadů minimálně polovina českých firem, my budeme mezi těmi, kteří danou věc plní.“

Už dříve se vedla ve veřejném prostoru debata o tom, proč resort vybral jako vhodnou právě metodu, při které je proveden výtěr z okraje nosu. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) to odůvodnil tím, že při kloktání nebo testech ze slin „může vznikat infekční aerosol”. 

dok, kso, vvr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme