Detektivové z protimafiánské centrály vyšetřují okolnosti Hamáčkovy cesty do Moskvy

Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu zahájili trestní řízení v případu neuskutečněné cesty vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy. Bez dalších podrobností o tom informovala Česká televize. Podle mluvčího protimafiánské centrály Jaroslava Ibeheje ve věci byly zahájeny úkony trestního řízení. „Dozor vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze,“ doplnil pro server iROZHLAS.cz Ibehej.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 20:23 17. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr vnitra Jan Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček | Zdroj: ministerstvo vnitra

Detektivové po úvodním prověřování zahájili úkony trestního řízení, jak serveru iROZHLAS.cz sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. 

Hamáček oznámil, že kvůli reportáži o cestě do Moskvy podal trestní oznámení. Rezignaci vyloučil

Číst článek

„K vašim dotazům mohu pouze sdělit, že okolnostmi takzvané neuskutečněné cesty do Moskvy se náš útvar (NCOZ) začal zabývat z vlastní iniciativy. Ve věci již byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestných činů ohrožení utajované informace a zneužití pravomoci úřední osoby,“ potvrdil Ibehej. Dozor nad vyšetřováním podle něj vykonává Vrchní státní zastupitelství v Praze.

„Vzhledem k tomu, že přípravné řízení je neveřejné, NCOZ k věci zatím nebude poskytovat žádné další informace,“ doplnil.

Na pondělní vládě se o vyšetřování podle ministra průmyslu a dopravy Karla Havlíčka (za ANO) nemluvilo. „Nevím o tom, slyším to od vás teď poprvé,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání kabinetu.

„Je naprosto v pořádku, že policie celou věc prověřuje,“ napsal Hamáček k zahájení úkonů trestního řízení.

Potvrzení od žalobce

Server Seznam Zprávy napsal, že pražské vrchní státní zastupitelství už policejní záznam o zahájení úkonů trestního řízení obdrželo. Potvrdil mu to státní zástupce Marek Bodlák. „K popisu skutků a jejich případné právní kvalifikaci se v této fázi řízení nemůžeme blíže vyjádřit,“ sdělil.

„Obecně platí, že orgány činné v trestním řízení konají z úřední povinnosti, přičemž pečlivě vyhodnocují mimo jiné i informace z médií a dospějí-li k závěru, že zjištěné skutečnosti důvodně nasvědčují podezření ze spáchání trestného činu, jsou zahájeny úkony trestního řízení,“ dodal.

Hamáčkova cesta do Moskvy? Obrana mu zajistila letadlo, storno přišlo krátce před oznámením Vrbětic

Číst článek

Server Seznam Zprávy tvrdí, že Hamáček chtěl odcestovat do Moskvy, aby tam získal vakcíny proti covidu-19 výměnou za informace o vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku, za nimiž stáli podle českých bezpečnostních složek příslušníci ruské vojenské tajné služby GRU.

Hamáček to popírá, na autory článku podal trestní oznámení a na server plánuje podat žalobu, kterou chce po vydavateli požadovat deset milionů korun.

Ohrožení utajované informace se dopustí ten, kdo „vyzvídá informaci utajovanou podle jiného právního předpisu s cílem vyzradit ji nepovolané osobě, kdo s takovým cílem sbírá údaje obsahující utajovanou informaci nebo kdo takovou utajovanou informaci nepovolané osobě úmyslně vyzradí“.

Sazba se liší podle stupně utajení informace, uložit lze až 12 let vězení a trestná je i příprava činu. Stejně vysoký trest je možné uložit také v nejzávažnějších případech zneužití pravomoci úřední osoby. Příprava tohoto činu je rovněž trestná.

Informace o přeletu

Hamáček stále tvrdí, že do Moskvy letět nechtěl a že šlo jen o krycí historku, jak dostat do Prahy českého velvyslance v Rusku Vítězslava Pivoňku. Jak ale informoval Deník N, cesta byla plánována do nejmenších detailů.

11 perných dní vicepremiéra Hamáčka: jak jednal s vědomím, že vrbětické výbuchy spáchali ruští agenti

Číst článek

Ministerstvo zahraničí žádalo i státy na východ od České republiky o povolení k přeletu vládního speciálu. „K vašemu dotazu můžeme sdělit, že ministerstvo zahraničních věcí požádalo s několikadenním předstihem ostatní státy o povolení k přeletu do Moskvy pro vládní speciál dne 19. 4. 2021,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Eva Davidová.

Žádost resort odeslal 14. dubna, tedy v den, kdy Hamáček svou cestu oficiálně oznámil. Tento den ale také přiletěl Pivoňka do Prahy. Na otázky, proč si objednával letadlo a informoval o průletu ostatní země, když Pivoňka už byl na cestě do Česka, Hamáček neodpověděl.

sto, pj, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme