Policie o dvou agentech věděla od začátku, řekl Hamáček k Vrběticím. Uvedl detaily i k druhému výbuchu

Česko kvůli novým poznatkům souvisejícím s výbuchem ve Vrběticích vyhostilo 18 ruských diplomatů. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v neděli v Otázkách Václava Moravce uvedl, že je přesvědčen o tom, že informace o dvou agentech GRU, které Česko má, je k tomu opravňují. „Dá se říct, že se odehrálo něco, co nebylo plánováno, aby se takto odehrálo. A ten druhý výbuch nastal v situaci, která už byla plánovaná,“ uvedl Hamáček k vyšetřování policie.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:29 18. 4. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček

Jan Hamáček | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie podle něj od začátku věděla, že do výbuchu jsou zapojení Alexander Miškin a Anatolij Čepiga, kteří zajímali o muniční sklady ve Vrběticích a po kterých se pátrá. Že jsou to ruští agenti ale vyšlo najevo až ve chvíli, kdy došlo k útoku v Salisbury. Hamáček by výbuch neoznačil za teroristický útok.

Akt státního terorismu, označil Vystrčil aktivitu ruských agentů v Česku. Vyzval k tvrdé reakci

Číst článek

„Standardní postup kromě pátrání bude žádost o právní pomoc z Ruska,“ vysvětlil ministr vnitra. Policie se podle něj pokusí oba muže vyslechnout, Hamáček ale nepředpokládá, že by se to podařilo.

Rusko totiž nevydává své občany kvůli vyšetřování na území jiných států. „Spolupráce z ruské strany je nepravděpodobná,“ dodal.

‚Snad se dlouho nevzpamatují‘

Vyhoštění 18 ruských diplomatů je podle něj „bezprecedentní“. „Vypadá to jako málo, ale když proběhly incidenty ve Velké Británii, číslo bylo podobné. Vyhostili jsme všechny, u nichž se dá prokázat příslušnost ke dvěma ruským tajným službám. To je takový zásah, že se z toho snad dlouho nevzpamatují,“ vysvětlil.

Doplnil, že pokud Rusko vyhostí českého velvyslance, bude muset Česko jednat dál.

Prezident se ke zjištěním o výbuchu ve Vrběticích vyjádří až za týden. Od opozice za to sklidil kritiku

Číst článek

Ministr vnitra také potvrdil spekulace politiků i bezpečnostních expertů, že Rusko nyní vyhostí české diplomaty. Konkrétně řekl: „Číslovku nemáme potvrzenou, ale že Rusové přistoupili k vyhoštění, to potvrdit mohu.“

Cesta pro Sputnik V?

Nechtěl ale komentovat, kdy se dozvěděl o tom, že je do výbuchu zapojeno Rusko. „To nemohu říci. Probíhala kolem toho spousta jednání a úkonů. Musím respektovat zákony. Veškeré kroky České republiky byly koordinovány s cílem zemi ochránit,“ odpověděl na otázku, kdy se dozvěděl o účasti ruské zpravodajské služby GRU.

Obecně podle něj ale stát po tom, co se podobnou informaci dozví, potřebuje nějaký čas, aby své kroky zkoordinoval.

Podle původních plánů, které Hamáček oznámil ve středu, měl ministr vnitra odjet v pondělí do Ruska jednat o dodávkách vakcíny Sputnik V. V Otázkách Václava Moravce přitom uvedl, že ve středu už nové skutečnosti o výbuchu ve Vrběticích konzultoval s českým velvyslancem v Rusku Vítězslavem Pivoňkou. Jednali spolu o recipročním vyhoštění českých diplomatů.

„Představa, že bych byl v Moskvě v situaci, kdyby se tato informace dostala ven, je absurdní. Takové riziko bych si nedovolil podstoupit,“ dodal. Oficiální dokument nicméně Hamáček podle slov premiéra Andreje Babiše (ANO) obdržel v pátek odpoledne. Předseda vlády to řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Trestní oznámení na Petříčka?

Hamáček v sobotu zároveň v esemesce pro Deník N uvedl, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli ohrožení utajované skutečnosti. Reagoval tak na výrok exministra zahraničních věcí Tomáše Petříčka (ČSSD), že o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích věděl už delší dobu. V neděli ale svá slova mírnil.

Petříček o zapojení ruských agentů do výbuchu ve Vrběticích věděl. ‚Reakce vlády je adekvátní,‘ uvedl

Číst článek

„Reagoval jsem na dotaz novináře, který ministrovi atribuoval vyjádření. Říkal jsem, že nevěřím, že kdokoli, kdo byl seznámen s citlivými událostmi, by je potvrdil, a pokud by to tak bylo, muselo by to být prošetřeno,“ vysvětloval v Otázkách Václava Moravce s tím, že to, co řekl, bylo v tu chvíli „jediné možné“.

Dodal, že bude ještě probíhat šetření kolem toho, jak obíhaly informace.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme