Zemřel Jan Jůn, dlouholetý spolupracovník Českého rozhlasu v Londýně. Bylo mu 77 let

V sobotu večer zemřel Jan Jůn, korespondent Českého rozhlasu v Londýně. Radiožurnálu informaci potvrdila jeho rodina. Jůn působil jako redaktor českého vysílání Svobodné Evropy v Mnichově a později v Praze, kde zůstal až do ukončení společného vysílání s Českým rozhlasem 6. Poté se stal londýnským korespondentem obou stanic.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýnský korespondent Českého rozhlasu Jan Jůn zemřel ve věku 77 let

Londýnský korespondent Českého rozhlasu Jan Jůn zemřel ve věku 77 let | Foto: Vendula Kosíková | Zdroj: Český rozhlas

Jan Jůn se narodil v roce 1945 a vystudoval Fakultu sociálních věd a žurnalistiky Univerzity Karlovy. Kromě dlouhodobé spolupráce s Českým rozhlasem a českým vysíláním Rádia Svobodná Evropa působil i v řadě dalších médií, například ve Svobodném slovu či v nakladatelství Avicenum.

Pracoval také pro britská média, a to jako redaktor a šéfredaktor časopisů Time & Tide, Property Monthly Review nebo Property Gazzette.

Přesně před čtvrt stoletím začal vysílat Český rozhlas - Rádio Svobodná Evropa

Číst článek

Spoluzaložil a střídavě vedl měsíčník Londýnské listy exilového Naardenského hnutí. Působil také v českém vysílání BBC.

Věnoval se mezinárodním vztahům, především anglosaskému světu a západní Evropě, zabýval se ale také děním v Afghánistánu a jihovýchodní Asii. Pro agenturu Bloomberg překládal a redigoval specializované zprávy ze střední a východní Evropy.

Jan Jůn se zajímal o vesmír a astronomii, přednášel a pozoroval na Štefánikově hvězdárně v Praze, dlouho také tvořil rozhlasové pořady o vesmíru. Byl členem Britské meziplanetární společnosti. Po mnoho let studoval dějiny raného středověku.

Na svou alma mater se Jůn čas od času vrátil jako přednášející host. V roce 1999 se stal laureátem Ceny Ferdinanda Peroutky.

Lucie Pávová, ula Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme