Jan Kavan čelí další aféře, tentokrát kvůli tajným spisům

Ministr zahraničí Cyril Svoboda je přesvědčený, že bývalý šéf naší diplomacie Jan Kavan poškodil Českou republiku. Kavan totiž ještě jako ministr podepsal prohlášení, že skartoval na 400 tajných spisů. Asi dvě třetiny z nich se ale nyní našly a zbytek zmizel. Byly mezi nimi i důvěrné materiály z jednání Severoatlantické aliance. Kavan, který nyní působí jako předseda Valného shromáždění OSN, teď už žádné tajné informace nebude dostávat. Sám exministr zahraničí obvinění odmítá - je to prý další pokus zdiskreditovat jeho osobu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Kavan | Foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Ministr zahraničí Cyril Svoboda obvinil svého předchůdce Jana Kavana, že nedohlédl na skartaci tajných materiálů. Podle Svobodova mínění tak poškodil republiku. Kavan podle nynějšího šéfa Černínského paláce v letech 1999-2002 potvrdil povinnou skartaci 385 tajných materiálů, ale k jejich likvidaci přitom nedošlo.

Jednalo se například o zprávy velvyslanců, záznam rozhovoru s bývalým ředitelem televize Nova Vladimírem Železným či o zprávy z jednání NATO. Ministerstvo zahraničních věcí předalo šetření případu Národnímu bezpečnostnímu úřadu.

"Minimálně to svědčí o tom, že spisy, které mají být v regulovaném režimu, se na ministerstvu pohybovaly v nějakém paralelním režimu; že je měli v ruce ti, kteří je možná měli mít, neměli mít... zkrátka česky se tomu říká nepořádek," uvedl ministr Svoboda.

Kavanovi, který je v současné době předsedou Valného shromáždění OSN, zastavil Černínský palác předávání všech tajných informací z české mise OSN i z některých zastupitelských úřadů. Až do skončení jeho funkce v OSN letos v červenci však zůstane řadovým zaměstnancem ministerstva zahraničí, přestože se už nemůže seznamovat s tajnými spisy, a nesplňuje tudíž základní podmínku pro práci na tomto ministerstvu.

Svoboda tak rozhodl proto, že jinak by nebylo možné Kavanovi proplácet letenky na newyorská jednání. "Na ministerstvu respektujeme skutečnost, že Jan Kavan je předsedou Valného shromáždění, takže zřejmě jeho pracovní poměr skončí ke dni skončení této funkce, jinak běžný postup by musel být, že by pracovní poměr s takovým pracovníkem měl být rozvázán okamžitě."

Jan Kavan, který je zároveň i poslancem za ČSSD, se proti těmto obviněním ohradil. Podle něj je to další pokus o diskreditaci jeho osoby na základě zkreslených a neúplných informací. Aférou okolo skartací má prý být zamlženo jeho úspěšné předsednictví Valného shromáždění OSN. Ze svých funkcí odstoupit nehodlá.

Jan Kavan v písemném prohlášení upozorňuje na to, že je zarážející, že z tisíců bezpečnostních prověrek jsou náhle médiím poskytnuty "neúplné a zkreslené" informace, a to z šetření, které teprve probíhá. Tvrdí, že musí respektovat zákon, a tak se k jednotlivým detailům obvinění nemůže vyjádřit. Kavan ale konstatuje, že neporušil žádné povinnosti; připouští však skartaci spisů pro informaci, z nichž existovaly jiné kopie. Až do skončení šetření nechce dál celou záležitost komentovat.

K aféře se dnes vyjádřil i premiér Vladimír Špidla: "Pan Kavan se na mě obrátil se svou interpretací případu; vyzval jsem jej k trpělivosti a k tomu, aby vyčkal, jak proběhne oficiální řízení. A doporučil jsem mu, aby své námitky, které opíral o právní interpretace, poskytl orgánu, který toto řízení vede, to jest Národnímu bezpečnostnímu úřadu."

Podle našeho velvyslance při Spojených národech Hynka Kmoníčka zatím tato kauza vztah České republiky k OSN nijak neohrožuje. "Je samozřejmé, že tahleta situace, pokud by tady byla nějakou velkou historkou, o které by diplomatický sbor mohutně mluvil, tak by asi české jméno poškozovala; na druhé straně to je vysloveně česká, domácí rozehrávka, která tady v této chvíli ještě nikoho neupoutala. Vůbec to, že Česká republika vyžaduje od svých diplomatů nějaké prověrky, tady 99 procent diplomatického soboru ani netuší," řekl Kmoníček Radiožurnálu.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina, Dana Jaklová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme