Kněžínek se stal ministrem spravedlnosti. Nevidí problém v tom, že vládu vede stíhaný premiér

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval nového ministra spravedlnosti Jana Kněžínka (za ANO), dosavadního místopředsedu legislativní rady vlády. V pondělí večer totiž dosavadní ministryně Taťána Malá (ANO) oznámila, že rezignuje. Premiér Andrej Babiš (ANO) původně oznámil, že se resortu dočasně ujme sám. V úterý dopoledne však svá slova přehodnotil a prezident do postu ministra spravedlnosti jmenoval Kněžínka.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek | Zdroj: ČTK

Dosavadní místopředseda legislativní rady vlády Jan Kněžínek nahradil Taťánu Malou z hnutí ANO. Ta po 13 dnech ve funkci v pondělí odstoupila.

Odchod zdůvodnila tím, že nechce poškozovat hnutí ANO ani novou vládu. Malá čelí podezření, že opsala část svých diplomových prací, na což upozornil investigativní tým Radiožurnálu.

Zeman jmenoval 40 nových soudců. Varoval je před novináři, které označil za vosy

Číst článek

Původně chtěl premiér a šéf ANO Andrej Babiš dočasně převzít úřad sám, kvůli kritice ze strany opozice se ale rozhodl pro Kněžínka. Prezident Zeman v úterý její rezignaci přijal a na návrh premiéra Babiše jmenoval jejího nástupce.

Nový ministr spravedlnosti Jan Kněžínek po jmenování řekl na Pražském hradě novinářům, že k funkci přistupuje s velkou pokorou.

„Nabídka přišla v noci na dnešek (úterý – pozn. red.). Ve státní správě se ale pohybuji již řadu let, byl jsem náměstkem ministra Pelikána i ministryně Malé. Tím jsem měl rozhodování jednodušší,“ popsal nový ministr spravedlnosti okolnosti svého jmenování.

Kněžínek dále uvedl, že se chce své práci věnovat naplno, bez ohledu na to, jak dlouhé jeho působení na ministerstvu bude. Ohledně trestně stíhaného premiéra vlády uvedl, že spoléhá na orgány činné v trestním řízení a nezávislé soudy.

Kdo je Jan Kněžínek?

Devětatřicetiletý Jan Kněžínek je místopředsedou legislativní rady vlády. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, kde v oboru ústavní právo získal titul Ph.D. Na Úřadu vlády působí od roku 2007, kam přišel z ministerstva dopravy.

Malou na ministerstvu spravedlnosti nahradí Kněžínek. Prezident ho odpoledne jmenuje na Hradě

Číst článek

Vláda tehdejšího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ho před třemi lety jmenovala takzvaným prošetřovatelem při Úřadu vlády. Měl tak vyšetřovat protiprávní jednání členů vlády nebo dalších vysoce postavených činitelů.

Řešil například případ náměstka ministra financí Tomáše Vyhnánka, který v lednu 2016 nařídil úřednici z ministerstva, aby v Bruselu zjišťovala informace od Evropského úřadu proti podvodům k vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo týkající se skupiny Agrofert tehdejšího ministra financí a současného premiéra Babiše.

Kněžínek rozhodl, že Vyhnánek ani Babiš zákon neporušili. Ministerstvo financí později podle Neovlivní.cz zahájilo kárné řízení se zmíněnou úřednicí i Vyhnánkem, ale také se dvěma dalšími úředníky.

jgr, kso Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme