Exministr Kohout se stane náměstkem Kulhánka. Má koordinovat předsednictví Česka v Evropské unii

Bývalý ministr zahraničí ze dvou úřednických vlád Jan Kohout se stane politickým náměstkem ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD). Napsaly to v pondělí Lidové noviny, kterým Kulhánek řekl, že Kohout bude mít na starosti mimo jiné koordinaci příprav českého předsednictví v Evropské unii.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr zahraničí ze dvou úřednických vlád Jan Kohout | Foto: Ognen Teofilovski | Zdroj: Reuters

„Jsem rád, že Jan Kohout na mou nabídku přistoupil. Je jedním z našich nejzkušenějších diplomatů, který si prošel ministerstvo zahraničí od referenta až po ministra,“ uvedl také Kulhánek.

Prezident jmenoval ministrem zahraničí Kulhánka. Nový šéf diplomacie označil za prioritu kontinuitu

Číst článek

Kohout, který je poradcem prezidenta Miloše Zemana a od loňského března politickým náměstkem ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO), potvrdil, že s nabídkou souhlasil.

Kohout byl ministrem zahraničí v úřednické vládě Jiřího Rusnoka a před tím také v úřednické vládě Jana Fischera, kdy Česko také předsedalo Evropské unii. V letech 2004 až 2007 působil jako velvyslanec Česka při Evropské unii. Česko se svého druhého předsednictví unie ujme 1. července 2022.

„Předsednictví se už blíží. Málokdo tomu ale věnuje náležitou pozornost. Připravují se technicko-organizační věci. Začíná se diskutovat o předsednických prioritách,“ uvedl Kohout. Odmítá, že by jako prezidentův poradce byl na ministerstvu „Zemanovým náměstkem“.

‚Podporuji vládu‘

Přes dobré vztahy se Zemanem je připraven hájit pozice vlády, píšou Lidové noviny. „Podporuji vládu a vyšetřovací verzi, o které v souvislosti s Vrběticemi mluví,“ cituje deník vyjádření Kohouta k informacím o podílu agentů ruské vojenské rozvědky GRU na explozích v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Prezident, který se dlouhodobě snaží o co nejlepší vztahy s Ruskem, naproti tomu opakovaně mluví o možných dalších vyšetřovacích verzích výbuchů.

Kohout byl členem ČSSD v letech 1995 až 2013, stranu opustil v éře předsedy Bohuslava Sobotky. Se směřováním sociální demokracie pod vedením Jana Hamáčka nyní souhlasí, řekl Lidovým novinám.

Ministr může mít podle zákona o státní službě dva politické náměstky. Na ministerstvu zahraničí je jím od poloviny dubna sociální demokrat Pavel Jaroš, který v úřadu působil za éry ministra Jana Kavana jako tajemník. Jaroš se funkce ujal v době, kdy byl vedením ministerstva pověřen Hamáček po odvolání ministra Tomáše Petříčka (ČSSD).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme