Jan Kohout vysvětlil své členství v bývalé KSČ reformami

Možný budoucí premiér Jan Kohout už má představu, kdo by mohl zaujmout některá místa v případném novém kabinetu. Nikoho konkrétního ale neprozradil. Širší vedení ČSSD v sobotu schválilo plán premiéra Stanislava Grosse, podle kterého by vznikla vláda složená ze zástupců stran bývalé koalice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Kohout

Jan Kohout | Foto: Michal Kamaryt

Proevropský kabinet v čele s Kohoutem by vznikl podle představ ČSSD na základě jednorázové smlouvy, aby dostal důvěru ve sněmovně. Byl by bez stranických špiček.

V KSČ byl Jan Kohout v letech 1986 až 89, nemá se prý za co stydět: "Vstupoval jsem tam v době perestrojky, v době, kdy nastoupil Gorbačov a začínala takzvaná demokratizace a program reforem. A mně se v té době zdálo, že to je určitá obdoba Pražského jara a že má nějaký smysl. Berte, tak jak je!," poznamenal Kohout.

Premiér Stanislav Gross vyzývá lidovce a unionisty k vytvoření společné proevropské vlády. Jednání by měla začít v nejbližších dnech. V novém kabinetu by neměli zasednout čelní představitelé těchto stran. Pokud dohoda nevyjde, bude sociální demokracie vládnout do řádných voleb v menšinovém kabinetu. Když se ale kabinet s křesťanskými demokraty a unionisty sestavit podaří, Stanislav Gross rezignuje.

Na ministerstvu zahraničí 44letý Kohout pracuje od roku 1990 a dva roky byl náměstkem ministra Cyrila Svobody. V lednu 2003 povýšil na prvního náměstka a státního tajemníka pro evropské záležitosti. Ve funkcích nahradil Pavla Teličku, který se stal velvyslancem při EU. Kohout se mimo jiné podílel na procesu vstupních rozhovorů s EU a byl aktivní v Konventu o budoucím uspořádání EU při utváření evropské ústavy.

Vystudoval Filozofickou fakultu UK v Praze a než nastoupil na ministerstvo zahraničí, byl v letech 1985 až 1990 výzkumným pracovníkem v Ústavu mezinárodních vztahů v Praze. Podle týdeníku Týden studoval i na Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů, elitní škole pro adepty diplomacie z tehdejšího Sovětského svazu i dalších komunistických zemí, včetně bývalého Československa. "Ačkoliv na MGIMO v osmdesátých letech dělal aspiranturu, v oficiálním životopise to neuvádí," napsal Týden. Dnes Kohout své měsíční studium v Moskvě vysvětlil tím, že vedení ústavu mu to dalo jako podmínku pro studijní pobyt v Paříži. Na otázku novinářů, proč předlistopadové členství v komunistické straně neuvedl ve svém oficiálním životopise, odpověděl, že tento fakt nikdy neskrýval, ale podle něj do profesního životopisu nepatří.

Milan Kopp, Helena Šulcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme