Aspirant na ministra zahraničí Lipavský: Ministr Vojtěch by neměl být velvyslancem ve Finsku

Kandidát na ministra zahraničí Jan Lipavský (Piráti) se domnívá, že dosluhující ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) by se neměl stát velvyslancem ve Finsku. Lipavský Deníku N řekl, že výhrady má i k vyslání zástupce ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Petra Pirunčíka na Ukrajinu. Obě nominace letos schválila vláda Andreje Babiše (ANO).

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Adam Vojtěch

Adam Vojtěch | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Rozumím tomu, když velmi seniorní politik odchází dále pracovat ve prospěch státu do diplomatické pozice. Nedomnívám se, že někteří nominanti z politických kruhů toto kritérium nyní splňují. Abych byl zcela konkrétní, nedomnívám se, že by Adam Vojtěch měl být velvyslancem ve Finsku,“ řekl Lipavský v rozhovoru pro Deník N.

Ministr zdravotnictví Vojtěch od listopadu zamíří do diplomacie. Bude velvyslancem ve Finsku

Číst článek

Kriticky vnímá i vyslání Pirunčíka na české velvyslanectví v Kyjevě kvůli tomu, že všechna vyjádření prezidenta Miloše Zemana vůči Ruskem okupovanému Krymu jsou na Ukrajině vnímána velmi negativně.

„Česko má výborné vztahy s Ukrajinou, ovšem s výjimkou prezidenta. V situaci, kdy by Česko vyslalo diplomata, který dlouhé roky pracoval pro prezidenta Miloše Zemana, bude mít velmi náročnou misi,“ soudí Lipavský.

Pirunčík Deníku N napsal, že velvyslanecké nominace komentovat nebude. „Mohu pouze obecně říci, že jsem státní úředník, profesionál s více než dvanáctiletou zkušeností z diplomacie, odbornou znalostí zejména východoevropského regionu a dobrými konkrétními pracovními výsledky, které vám potvrdí mnozí kolegové na ministerstvu zahraničních věcí,“ uvedl.

Kritika Jindráka

Jeho nadřízený, ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák uvedl, že ho Lipavského vyjádření na adresu Pirunčíka udivilo. V diplomacii se podle svých slov pohybuje několik desetiletí, byl několikrát velvyslancem i náměstkem ministra zahraničí.

„Za tu dobu jsem poznal jen pár tak profesionálních, kompetentních, vzdělaných a lidsky normálních kolegů jako Petr Pirunčík. O to víc mě udivují výroky pana Lipavského, který dělá soudy na základě informací bůhví koho, určitě ale někoho zapšklého,“ napsal v pondělí Jindrák na twitteru. Možnému ministru zahraničí doporučil, aby se nejdříve seznámil s fakty a okolnostmi a také se zeptal ukrajinské strany.

V diplomacii pracuji několik desetiletí, 3x jsem byl velvyslancem, taky náměstkem ministra atd. Za tu dobu jsem poznal jen pár tak profesionálních, kompetentních, vzdělaných a lidsky normálních kolegů jako Petr Pirunčík. O to víc mě udivují výroky p. Lipavského, ...

19:35 – 08. 11. 2021

2 25

Vojtěch na dotazy listu zatím neodpověděl. Ministr se měl do diplomatických služeb přesunout už začátkem listopadu, premiér Babiš ale jeho přechod odložil s tím, že musí zůstat ve vládě až do jmenování nového kabinetu.

Kandidát na ministra zahraničí Lipavský vidí budoucnost v ekonomické diplomacii

Číst článek

Zda by nová vláda měla přehodnotit i jiné už schválené velvyslance, Lipavský nechtěl komentovat. „Umím si představit, že to nová vláda udělá a bude to více jmen než tito dva. Další ale nebudu uvádět,“ dodal.

Složení nového kabinetu

Právě Lipavský je jedním z nejčastěji jmenovaných kandidátů na ministry nové vlády Petra Fialy (ODS), k němuž by mohl mít výhrady prezident Zeman.

Fiala v pondělí uvedl, že nemá signály o tom, že by prezident nesouhlasil s kandidáty uskupení na ministry. Zatím je Zeman ani nezná, představit mu je hodlá při dalším rozhovoru obou politiků po demisi Babišovy vlády.

Ústava podle Fialy mluví poměrně jasně. Je to předseda vlády, kdo předkládá návrh ministrů. Prezident ho má akceptovat, uvedl. „Věřím, chci věřit, že všichni ústavní činitelé jsou si vědomi, jaká je jejich role,“ uzavřel lídr nové vládní koalice.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme