Jan Mareš rezignoval z čela NBÚ

Ředitel Národního bezpečnostního úřadu Jan Mareš dnes rezignoval na svou funkci. Čelil podezření z kontaktů na skupinu kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Vláda zvažovala jeho odvolání. O Marešově rezignaci se začalo spekulovat ihned po zveřejnění policejních odposlechů, v nichž hovoří s Vladislavem Větrovcem, jedním z aktérů skupiny kolem Berky, o tom, jak se napojit na úřad prezidenta republiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mareš

Jan Mareš | Zdroj: ČTK

Mareš rezignaci podal písemně na úřad vlády. "Tento krok Jan Mareš učinil, aby ochránil dobré jméno NBÚ," uvedla v tiskové zprávě mluvčí vlády Lucie Orgoníková. Bývalý šéf NBÚ ještě před rezignací popřel napojení na gang kolem konkurzního soudce Jiřího Berky. Tvrdí, že s jedním z aktérů kauzy Vladislavem Větrovcem měl styky dříve, než vyšla najevo Větrovcova trestná činnost. Od ledna stíhá policie bývalého sekčního šéfa NBÚ Vladimíra Šišu za braní úplatků právě od zločineckého spolku kolem Berky, který měl zmanipulovat řadu firemních konkurzů, a získat tak obrovské majetky.

Už dříve premiér Jiří Paroubek řekl, že intenzivně uvažuje o Marešově odvolání. Předseda vlády včera vyjádřil dojem, že celá kampaň kolem odposlechů je schválně namířena proti šéfovi NBÚ, a i proto ho nechce ve funkci dál držet. "Pokud se proti němu vede takováto kampaň, tak se domnívám, že nemá šanci se nějakým způsobem proti takové kampani bránit. Dál už tomu člověku nemá smysl ubližovat," vysvětlil Paroubek včera novinářům.

Místopředseda ODS Petr Nečas uvedl, že krok pana Mareše je jediný možný: "Ukazuje se - a ne jenom na tomto případě, že část bezpečnostních, ale i speciálních policejních složek je příliš úzce navázána na organizovaný zločin. A také se ukazuje, že část těchto bezpečnostních a speciálních policejních složek je také velmi úzce spjata s částí vládní garnitury socuiální demokracie," prohlásil Nečas.

Marešovo rozhodnutí odstoupit označil za správné i místopředseda vlády Zdeněk Škromach z ČSSD. Podle něj se musí najít takový Marešův nástupce, který dokáže vrátit úřadu stabilitu a důvěryhodnost: "Myslím, že teď bude důležité, aby jeho nástupce dokázal zdůvěryhodnit tuto instituci a překonat současné pochybnosti, protože samozřejmě pracují s mnoha citlivými daty a je třeba, aby byla určitá jistota, že skutečně tam nedochází k úniku těchto informací." Kdo by měl Mareše v čele Národního bezpečnostního úřadu nahradit ale zatím Škromach neřekl.

Politici všech parlamentních stran považují situaci v NBÚ za vážnou. Podle poslankyně KSČM Zuzky Rujbrové by se vládní kabinet měl zamyslet také nad prověrkami, které už Národní bezpečnostní úřad provedl. "Já jsem například absolvovala tyto prověrky v souvislosti s členstvím v komisi pro kontrolu BIS. Velká část dotazníkové části se týká právě styku s kriminálním prostředím, a jestli se následně dovídám, že přímo úřadníci NBÚ podobné kontakty měli a nepokládají to za nic nepřirozeného, tak mě to do jisté míry překvapuje," řekla poslankyně.

Milan Kopp, Milada Richterová, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme