,Zmizelo to.‘ Za nápis u stánku ANO malíři Mertovi nehrozí žádný trest

Malíř Jan Merta krátce před komunálními volbami na pražském Andělu na chodník napsal nápis namířený proti premiérovi Andreji Babišovi z ANO. Následně ho zadržela policie, která mu na služebně sdělila podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Státní zástupce ale nakonec došel k závěru, že k takovému trestnému činu nedošlo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Malíř Merta těsně předtím, než ho na pražském Andělu zadržela policie. | Foto: repro facebook art+antiques

„Chtěl jsem tak vyjádřit svůj občanský postoj k politické situaci v naší zemi. Nebylo mým úmyslem zviditelnit se jako umělec,“ okomentoval v září pro iROZHLAS.cz Jan Merta incident, ke kterému ve středu došlo na pražském Andělu.

U stánku ANO tehdy začal velkými písmeny malovat nápis, který ale nedokončil. Zastavila ho městská policie. „Chtěl jsem původně napsat: ‚Babiš podvádí a podvede i vás. Češi nepotřebují führera. Jděte, prosím, k volbám!,“ řekl Merta.

Zbytky nápisu jsem odstranil, ale nehmotná stránka je nesmytelná, říká Merta o zadržení u stánku ANO

Číst článek

Strážníci umělce předali státní policii, která ho převezla na služebnu, hrozil mu trest za poškození cizí věci. Merta se podle svých slov ke všemu přiznal a slíbil, že nápis odstraní. Když ale později dorazil na místo, byl už z velké části z místa umytý.

Případ policie zpracovávala ve zkráceném přípravném řízení a hrozil mu až rok vězení. Jak ale ve čtvrtek informoval server Lidovky.cz, nakonec Merta potrestán nebude.

„Věc byla státním zástupcem odložena. Neshledali jsme, že šlo o trestný čin. Dostali jsme se do důkazní nouze,“ sdělil serveru náměstek z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 5 Martin Černý, kterému policie případ předala.

„Tím, že to zmizelo, bylo to bez jakékoliv škody a bez čehokoliv dalšího, neměli jsme, čím bychom se zabývali,“ dodal státní zástupce.

dbr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme