Zbytky nápisu jsem odstranil, ale nehmotná stránka je nesmytelná, říká Merta o zadržení u stánku ANO

„Chtěl jsem tak vyjádřit svůj občanský postoj k politické situaci v naší zemi. Nebylo mým úmyslem zviditelnit se jako umělec,“ okomentoval pro iROZHLAS.cz Jan Merta incident, ke kterému ve středu došlo na pražském Andělu. Umělec tam na chodník bílou barvou napsal text namířený proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Následně ho zadržela policie. Při výslechu jí Merta slíbil, že nápis odstraní.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Merta při umývání chodníku na Andělu. | Foto: repro facebook art+antiques

„Kolem 15. hodiny odpoledne jsem procházel po Andělu směrem k svému ateliéru. Zastavil jsem se u volebního stánku ANO a začal jsem diskutovat s politiky kandidujícími za toto hnutí. Byl jsem znechucen z neznalostí a neinformovanosti jak členů týmu ANO, tak osob, které si vyzvedávaly volební materiály a dárkové balíčky. Měl jsem pocit, že ti lidé zobali dezinformace jako slepice zrní,“ popsal Jan Merta události, které vedly k jeho zadržení pražskými policisty.

Malíře Mertu zadržela policie kvůli nápisu u stánku hnutí ANO. Musel slíbit, že chodník umyje

Číst článek

Podle svých slov se cítil bezmocný a rozhodl se svůj protest vyjádřit nápisem na chodníku nedaleko stánku hnutí.

„Začal jsem kolem stánku ANO malovat velkými písmeny nápis: ‚Babiš podvádí. Podved‘, dál už jsem psát nemohl, protože mně zastavila městská policie. Chtěl jsem původně napsat: ‚Babiš podvádí a podvede i vás. Češi nepotřebují führera. Jděte, prosím, k volbám!‘ Chtěl jsem tak vyjádřit svůj občanský postoj k politické situaci v naší zemi. Nebylo mým úmyslem zviditelnit se jako umělec.“

Strážníci Jana Mertu předali státní policii, která ho převezla na služebnu. „Chtěl bych dodat, že policisté se ke mně chovali velmi korektně a setkal jsem se u nich s inteligentními reakcemi na mé počínání i na mé vysvětlení,“ pokračuje malíř.

S kbelíky vody

„Po poledni jsem se dostavil s kbelíky vody, kartáčem a hadrem a zbytky nápisu jsem odstranil, protože jsem si byl vědom, že jsem poškodil cizí majetek a na polici jsem slíbil, že odstraním hmotnou škodu. Nehmotná stránka je nesmytelná,“ uzavírá Jan Merta. „Z čeho jsem obviněn, nevím,“ dodává.

Událost na Andělu už ve čtvrtek potvrdila pražská policie. „Muž skončil na policejním oddělení, kde se k činu doznal a bylo mu sděleno podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci. Věc je zpracovávaná ve zkráceném přípravném řízení,“ sdělil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Daniela Brodcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme